Finská premiérka k volbám v Itálii: „Italové si mohou svobodně vybrat“

Podle nedávno publikovaného průzkumu vede mezi konkurenčními koalicemi středopravá strana Fratelli d’Italia, o tři procentní body za ní následuje Partito Democratico. Takové jsou výsledky průzkumů veřejného mínění před parlamentními volbami, které se budou konat 25. září.

Podle vzorku agentury Euromedia z 9. září by byla první italskou stranou Bratři Itálie (Fratelli d’Italia) s 24,7 %. Na druhém místě se umístila Demokratická strana (Partito Democratico – PD) s 21,8 %, následována Hnutím pěti hvězd (M5S) s 13 %, Ligou Mattea Salviniho s 11,8 %, Forza Italia Silvia Berlusconiho obdržela 7,2 %.

Zatímco se někteří obávají výsledků voleb v Itálii a snaží se určité strany či kandidáty démonizovat, finská premiérka říká, že Italové „mají právo volit toho, koho považují za vhodného“.

Trnem v oku je zejména Giorgia Meloniová, která stojí v čele strany Bratři Itálie.  Například Enrico Letta (politik a bývalý europoslanec, nyní tajemník Demokratické strany) je toho názoru, že je zde „pravicové nebezpečí týkající se italských voličů“. Na to mu Meloniová na Twitteru sdělila: „Pravicová vláda nebezpečná pro voliče? Ne, milý Enrico, jediné nebezpečí hrozí levicovému mocenskému systému.“

Nelegální migrace a právo veta

Letta a Meloniová se před pár dny střetli v duelu, kde prezentovali svoje názory na různé agendy.  Lídři představili své plány pro Itálii – od reforem po intervence v oblasti cen energií, od postojů k Evropě a válce na Ukrajině po občanská práva a migraci.

Meloniová dlouhodobě kritizuje italskou migrační politiku. Podle ní „vlády nedokázaly zastavit příliv nelegálních přistěhovalců, nepodařilo se upřednostnit regulérní vstupy, které jsou nezbytné pro mnoho hospodářských odvětví, počínaje zemědělstvím“. Dále upozornila na skutečnost, že „během pandemie byly dokonce zablokovány zelené koridory a pro ty, kteří vstoupili do země nelegálně, byla vyhlášena amnestie“. Proto navrhuje „zahájit evropskou misi, která by jednala s vládami severoafrických zemí s cílem zabránit vyplutí bárek a otevřít hotspoty pro řízení migrantů přímo v Africe“. Letta v této chvíli popíchnul svoji oponentku: „Vidím, že se konečně přestalo mluvit o námořní blokádě (blocco navale). Je samozřejmé, že je to nepoužitelné, a ten, kdo usiluje o vládu ve velké evropské zemi, nemůže říkat takové věci.“

Letta rovněž upozornil na „hluboké rozdíly v otázce občanských práv, počínaje otázkou adopcí homosexuálními páry, v níž je Meloniová radikálně proti“. Pokud jde o Evropskou unii, tak Letta tvrdí, že „důvodem, proč Evropa nefunguje, je to, že konzervativci a některé země nechtějí většinové rozhodnutí“. „Musíme zrušit právo veta, které se líbí například Maďarsku a Polsku a které jsou často využívány proti Itálii.“

Tajemník italské Demokratické strany není ovšem jediný, kdo se strachuje o výsledek italských voleb.

Timmermansovy obavy a ovlivňování volební kampaně ze strany Ruska

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans okomentoval blížící se italské volby slovy: „Pravicová agenda nás vrací o 30 let zpět.“ Ovšem podotkl, že „Evropská komise je neutrální, pokud jde o dialog s budoucí italskou vládou“. Pak upřesnil: „Já osobně jsem z levice, takže je pro mě snazší spolupracovat s Enricem (Lettou) kterého znám a velmi si ho vážím. Giorgiu Meloniovou neznám, takže k tomu nemohu nic říct.“

Timmermans také odsuzuje snahu ruského prezidenta Vladimira Putina ovlivnit volební kampaň v Itálii a ve zbytku Evropy prostřednictvím různých stran, včetně těch Mattea Salviniho a Marine Le Penové. „Zkouší to ve všech zemích, dokonce i ve Francii. Putin si uvědomil, že může ovlivňovat demokracii nástroji demokracie,“ vysvětluje. Pro místopředsedu Evropské komise je Salvini „otevřeně“ proputinovský. „Naši občané, zejména Italové, jsou naštěstí chápaví a viděl jsem velmi zdravé reakce. Dokonce i vůdce Ligy už nenosí tričko s Putinovou tváří, pochopil, že s touto láskou musí být opatrný.“

Podle zpráv z médií, Rusko v posledních letech tajně vynaložilo více než 300 milionů dolarů na ovlivňování politiků a dalších úředníků ve více než dvou desítkách zemí včetně Evropy. Některé z taktik, které Rusko údajně používalo, zahrnovaly využívání krycích organizací k přelévání peněz preferovaným kauzám nebo politikům, včetně think tanků v Evropě.

Mohla by Itálie skončit jako Polsko a Maďarsko?

Nakonec poznámka ohledně vývoje v Itálii zazněla i v Evropském parlamentu v rámci rozpravy o stavu EU na středečním zasedání ve Štrasburku a to od francouzského europoslance Stéphana Séjournéa, který varoval před důsledky úpadku demokracie v Evropské unii: „Naše hodnoty musí být naším kompasem. Autokratické hrozby jsou uvnitř Unie akutnější než kdy jindy. Proto spoléháme na to, že se Komise bude pevněji než kdy jindy stavět za zásadu podmíněnosti. Pan Orbán nesmí dostat ani cent. Podívejte se, kam nás naše lhostejnost dovedla za více než deset let. Krmili jsme šelmu, která nás kouše. Mám na mysli také Polsko. Ani jedno euro ze stimulačního balíčku by neměl spravovat pan Kaczyński. Budeme muset zachovat pevný postoj. V době, kdy jiné země mohou vstoupit na neprobádaná demokratická území jako Itálie, je to naše varování.“

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Quirinale.it, Attribution, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.