USA zmírňují sankce vůči Venezuele, americké společnosti Chevron povolí těžit ve Venezuele ropu

Nový krok má podle ministerstva financí USA „zmírnit utrpění venezuelského lidu a podpořit obnovu demokracie“.

Americké ministerstvo financí vydalo povolení, které americké energetické společnosti Chevron umožňuje těžit ropu ve Venezuele. Informaci zveřejnilo americké ministerstvo financí na internetových stránkách.

Podle ministerstva tento krok „zmírní utrpení venezuelského lidu a podpoří obnovení demokracie“. Povolení rovněž umožňuje vývoz ředidel, kondenzátů, ropných produktů nebo zkapalněného zemního plynu do Venezuely.

Podle dokumentu je stále zakázáno: platit daně nebo licenční poplatky venezuelské vládě; vyplácet dividendy venezuelské státní ropné a plynárenské společnosti PdVSA; prodávat suroviny vyrobené společným podnikem Chevron do jiných jurisdikcí než do Spojených států. Kromě toho dokument zakazuje transakce, na nichž participují právnické osoby ve Venezuele, které jsou ovládány nebo vlastněny právnickou osobou z Ruska.

V lednu 2019 se venezuelský opoziční vůdce Juan Guaido prohlásil za úřadujícího prezidenta. Jeho prohlášení se prezidentem země bylo uznáno Spojenými státy a některými dalšími zeměmi. Venezuelský prezident Nicolas Maduro na protest přerušil diplomatické vztahy s USA. V dubnu téhož roku USA zastavily dovoz ropy z Venezuely.

Další informace (v angličtině) zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.