Švýcarsko a Itálie společně proti mafii

Švýcarsko a Itálie již řadu let postupují jednotně v boji proti italské mafii. Po jednání v Bernu z konce listopadu obě země zahájí ještě intenzivnější spolupráci v boji proti mafii.

Švýcarský generální prokurátor Stefan Blättler a italský protimafiánský prokurátor Giovanni Melillo se dohodli na posílení spolupráce v boji proti mafii, která je ve Švýcarsku na vzestupu. Koncem listopadu se zástupci obou zemí poprvé sešli v hlavním městě Bernu. Jejich cílem byla dohoda o zavedení trvalé výměny informací mezi soudními systémy obou zemí. Od této chvíle se budou oba muži také setkávat minimálně dvakrát ročně. Švýcarská federální policie ve své výroční zprávě za rok 2021 uvedla, že italské mafie mají ve Švýcarsku silné zastoupení. „Z analýz kriminality, které máme, víme nejen to, že ve Švýcarsku existují fenomény mafie, ale že jsou na vzestupu,“ prohlásil Stefan Blättler, který na začátku letošního roku nastoupil do funkce generálního prokurátora, s tím, že boj proti hospodářské kriminalitě bude jedna z jeho priorit.

Giovanni Melillo pak uvedl ve švýcarské veřejnoprávní televizi RTS: „Jsme velmi znepokojeni rostoucím rozvětvením ‘Ndrangety (italská mafie) po celém Švýcarsku.“ ‘Ndrangheta je zločinecká organizace s centrálou v italské kalábrii, která má svá chapadla rozprostřena nejen po Itálii, ale působí, dá se říci, po celém světě. V posledních desetiletích se organizace stala nejmocnější ze všech italských mafií a podle odhadů její aktivity tvoří přes 3 % italského HDP. Primárním zdrojem jejích příjmů je pašování kokainu. Dobrá organizovanost a spolupráce ‘Ndranghety stojí na rodinných vztazích, kdy každý z nižších bossů ovládá svou vymezenou oblast. Mafiánské organizace jsou nyní podle federální policie přítomny ve všech regionech Švýcarska. V posledních letech došlo k několika zatčením, ale úspěch při usvědčení odsouzení členů mafie je vzácné. „Cílem mafiánských organizací je přeměnit násilí v materiální bohatství, proto přicházejí do Švýcarska… Co teď musíme udělat, je zahájit konkrétnější vyšetřování,“ uvedl Blättler.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.