EU na summitu ASEAN přislíbila investice v jihovýchodní Asii ve výši 10 miliard eur

Brusel hostí vedoucí představitele zemí jihovýchodní Asie.

Vůbec první summit vedoucích představitelů členských států EU a ASEAN se koná u příležitosti 45 let diplomatických vztahů mezi oběma bloky.

Summit je příležitostí k opětovnému potvrzení závazku EU a jejích členských států vůči strategickému partnerství EU–ASEAN, které započalo v roce 2020. Základem tohoto partnerství jsou sdílené hodnoty a zásady, jako je mezinárodní řád založený na pravidlech, účinný a udržitelný multilateralismus a volný obchod.

Očekává se, že vedoucí představitelé budou jednat o dosažených výsledcích a budoucích výzvách v řadě oblastí strategického partnerství, mezi něž mimo jiné patří: konektivita, čistá a spravedlivá transformace energetiky, obchod, digitální transformace.

Jak sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení, za termínem strategické partnerství „stojí realita dvou regionů, které toho mají tolik společného, přestože jsou od sebe vzdáleny celý svět“.

„Jsme dva nejúspěšnější projekty regionální integrace na světě. Sdílíme stejný závazek k multilateralismu a mezinárodnímu právnímu státu. To znamená stejná pravidla pro všechny, ať už velké nebo malé. A oba chceme odsunout pojem sfér vlivu do minulosti, kam patří,“ uvedla dále.

Také se vyjádřila v tom smyslu, že návrat války na evropský kontinent se netýká jen Evropy: … „svět pociťuje brutální nárazové vlny této války na ceny potravin, na energetickou bezpečnost. A to vše je jasnou připomínkou toho, že dnes, v tomto světě vzájemných závislostí, neexistuje nic takového jako evropský problém nebo asijský problém. Všechny problémy, kterým dnes čelíme, jsou globální povahy, a proto se týkají nás všech.“

Leyenová rovněž ohlásila „investiční balíček v hodnotě 10 miliard eur v rámci Global Gateway“, urychlení „revoluce v oblasti čisté energie“, „zahájení nového energetického dialogu mezi  EU a ASEAN“ a pokud jde o obchod, tak „konečným cílem by bylo vyjednat meziregionální dohodu o volném obchodu“.

Další podrobnosti najdete v prohlášení lídrů zde nebo na webu organizace ASEAN.

Ilustrační foto: Gunawan Kartapranata, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.