Saúdská národní banka investuje do Credit Suisse

Jedna z nejvýznamnějších tradičních bank, švýcarská Credit Suisse, byla v poslední době v médiích zmiňována jako instituce, která má problémy, se kterými jí nyní má pomoci nový investor.

Credit Suisse měla řadu skandálů kolem problematických klientů a dostala se do ztráty. Banka musela dokonce přikročit k restrukturalizaci a propouštění zaměstnanců. Jeden z členů představenstva, Michael Klein, byl vzhledem ke svým vazbám na Blízký východ požádán, aby našel kapitál, který by pomohl a při svých jednáních uspěl, když se mu podařilo zajistit dohodu s mocnou saúdskou bankou. Ze schůzky se vrátil se „šekem“ v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (1,4 miliardy CHF). Saúdská národní banka se vyjádřila, že její vstup do Credit Suisse je rutinní záležitost. S prohlubující se recesí na západě někteří pohlížejí na investici Saúdské národní banky jako na předzvěst dalších budoucích investic států bohatých na ropu do společností v západní Evropě. Největším akcionářem Saúdské národní banky (SNB) je nezávislý Veřejný investiční fond, ovládaný korunním princem Mohammedem bin Salmanem. Šéf SNB Ammar Alkhudairy k investici prohlásil, že  množství pozornosti v tisku, které si vysloužila, je přehnané. „Lidé se diví: ´Ach, stěhují se do Evropy?‘. Ale my vás můžeme ujistit, že šeky této velikosti vypisujeme často. Tohle je jen další investice podobné velikosti.” Alkhudairy uvedl, že nákup 9,9 % Credit Suisse mohl být velký, pokud jde o švýcarskou banku, ale po SNB představoval přibližně jen 2,2 % investičního portfolia SNB ve výši 68,7 miliardy dolarů, tedy finanční objem odpovídající třem měsícům zisku instituce. Dodal, že „to sotva stálo za tiskovou zprávu“.

SNB, která vznikla v roce 2021 fúzí mezi Saudi Samba Financial Group a National Commercial Bank, nyní ovládá asi 30 % celkového bankovního trhu v Saúdské Arábii. Je to největší banka v zemi s aktivy ve výši 256 miliard dolarů. Většinu akcií SNB vlastní státní instituce a princ Mohammed je považován za hnací sílu většiny velkých rozhodnutí. SNB má 492 poboček a zaměstnává 4 500 lidí. V současnosti vede na trhu investičního bankovnictví a makléřství a správy aktiv a chce se zaměřit na maloobchod a velkoobchod a zároveň zvýšit návratnost vlastního kapitálu o 2 až 3 %. Banka má kontrolní podíly ve dvou zahraničních bankách, jedné v Turecku a jedné v Pákistánu, a pobočky a zastoupení jinde v Asii. Přechod do Credit Suisse její šéf Alkhudairy dříve nazval investici do Evropy „projevem nové Saúdské Arábie“, ale to podle něj neznamená, že by se jeho banka zaměřovala na další akvizice na starém kontinentu. Místo toho chce růst napříč Blízkým východem. „Více než 95 % toho, na co se zaměřujeme, je to, jak pokračovat v růstu naší dominantní pozice v Saúdské Arábii,“ uvedl Alkhudairy.

Ilustrační foto: Autor – Ank Kumar,  CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119817677

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.