K hlasům volajícím po jednání s Ruskem se přidal Jürgen Habermas

Německý filozof neodmítl dodávky zbraní na Ukrajinu, nicméně Západ podle něj má své vlastní legitimní zájmy a své vlastní závazky, na které by neměl zapomínat.

Významný německý filozof Jürgen Habermas vyzval k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války na Ukrajině. V článku pro deník Süddeutsche Zeitung 93letý německý intelektuál napsal, že „kompromis, který by zachránil tvář obou stran“, nelze vyloučit.

Podle Habermase má Západ povinnost „vyvinout vlastní iniciativu k jednání nezávisle na ukrajinské vládě“. Smyslem by podle německého filosofa mělo být „hledat kompromisní řešení, které ruské straně nepřinese žádné územní zisky nad rámec doby před začátkem války a zároveň jí umožní zachovat si tvář“.

Habermas v textu nevyzval k zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu a naopak pro ně vidí dobré důvody. Nicméně se také domnívá, že nepokusit se o jednání s Ruskem je chybné.

Terčem Habermasovy kritiky se stala média, která jsou podle filozofova názoru „řízena bojovným (válečnickým) tenorem soustředěného publikovaného mínění“, zatímco se vše nyní podřizuje jedinému cíli, kterým má být vítězství Ukrajiny. Tento cíl vytváří nebezpečnou dynamiku: čím více zbraní a vojáků Putin vrhne do boje, tím větší podporu bude muset Západ poskytnout. Otázkou ale je, co se stane, pokud  by Rusko v určitém okamžiku dosáhlo jasné převahy. Pak by Západ stál před alternativou „buď ustoupit, nebo se stát účastníkem války.“ Habermas tak vidí včasná jednání mezi Západem a Ruskem jako „preventivní“, protože „zabrání tomu, aby si dlouhá válka vyžádala ještě více lidských životů a zkázy a nakonec nás postavila před beznadějnou volbu: buď aktivně zasáhnout do války, nebo, abychom nevyvolali první světovou válku mezi jadernými mocnostmi, ponechat Ukrajinu jejímu osudu.“

Habermas v článku také odmítl argument, že jen Ukrajina sama může rozhodnout, kdy je připravena jednat s Putinem. To je podle něj „náměsíčné chození po okraji propasti.“ Habermas napsal, že „Západ má své vlastní legitimní zájmy a své vlastní závazky.“  Například musí zaručit bezpečnost vlastních občanů.

Habermas také upozornil, že se v USA příští rok uskuteční prezidentské volby. Zvolení republikána by  pomoc Ukrajině mohlo výrazně omezit. Habermas však zároveň připouští: „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Putin zapojil do jednání.“ Na to opakovaně upozorňuje řada expertů i spolková vláda. Ruský prezident je podle nich stále přesvědčen, že pokračováním války více získá, než ztratí. Až se tato kalkulace nákladů a výnosů změní, bude případně ochoten jednat. Proto je pro Ukrajinu tak důležité, aby na bojišti uspěla.

Jürgen Habermas je německý sociální teoretik vycházející z tradice kritické teorie a pragmatismu. Ve svém díle se zabývá komunikační racionalitou a veřejnou sférou. Mezinárodní ohlas přinesla jeho v roce 1962 vydaná kniha „Strukturální přeměna veřejnosti“ (česky vyšlo v roce 2000).

Ilustrační foto: Autor – photographer: Wolfram Huke at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.