CNN: Čínské značky vytlačily západní firmy z ruského trhu mobilů a aut

Čínští výrobci už mají 95% podíl na ruském trhu s mobilními telefony, čínský podíl na automobilovém trhu rekordně rostl navzdory propadu prodejů.

Čínské společnosti vytlačily západní konkurenty v takových segmentech ruského trhu, jako jsou mobilní telefony a automobily. Využily tak západních sankcí proti Rusku uvalených kvůli válce na Ukrajině, uvádí americká televize CNN s odvoláním na data poradenské firmy Counterpoint.

Mobilní telefony iPhone a Samsung, které ovládaly více než 50 % trhu, z Ruska téměř zmizely (tvoří 3 % prodaných telefonů), naopak čínské značky Xiaomi a Realme již obsadily 95 % tohoto segmentu.

Podle CNN byli čínští výrobci v Rusku populární již před válkou, v prosinci 2021 tvořili přibližně 40 % trhu se smartphony. Podle údajů společnosti Counterpoint čínské značky převzaly po zavedení sankcí téměř celý trh a tento trend bude pokračovat i letos.

Podobná je situace v prodeji automobilů. Do první desítky nejprodávanějších modelů se v roce 2022 dostaly čínské automobilky Great Wall a Cherry, zatímco BMW a Mercedes prodeje v Rusku omezily. Podle údajů Autostat koupili Rusové v loňském roce rekordní počet čínských automobilů. Prodej nových čínských automobilů v zemi v roce 2022 vzrostl o 7 % na 121 800 vozů, a to i přesto, že se trh s automobily v uplynulém roce propadl.

V roce 2022 ruská vláda povolila tzv. paralelní dovoz chytrých telefonů, který umožnil dovážet toto zboží ze sousedních zemí, například z Kazachstánu, takže telefony od firem Samsung a Apple se mohly dostat k ruským zákazníkům. Uživatelé, kteří si tyto telefony zakoupili, však mohou mít problémy se stahováním mobilních aplikací, které byly v Rusku blokovány, a s přístupem k záručním servisům, který není garantován. Stejný problém je s paralelními dovozy zahraničích vozidel, při této formě dovozu ani u nich neplatí záruka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.