V červenci 2021 způsobily prudké deště povodně, které se řadí k nejhorším v poválečné historii země a jejichž celkový počet obětí přesáhl 200. Povodně byly široce spojovány se změnou klimatu.
Pojišťovny v Německu varovaly, že výstavba na pozemcích s vysokým rizikem povodní pokračuje rychlým tempem a musí se zastavit. „Pouze výstavba přizpůsobená klimatickým podmínkám může v budoucnu snížit hospodářské škody způsobené změnou klimatu a extrémními povětrnostními jevy,“ uvedl Jörg Asmussen, šéf německé asociace pojišťoven GDV. Lobbistická skupina uvedla, že od roku 2000 bylo ve vysoce rizikových oblastech postaveno více než 32 000 obytných budov, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 338 000. „To znamená, že každý rok přibylo v rizikových oblastech přibližně 1 000 až 2 400 nových obytných budov.“ Podle sdružení bylo v tomto období postaveno celkem 2,7 milionu nových domů. „Nová výstavba by zásadně neměla probíhat v oblastech ohrožených povodněmi,“ dodal Asmussen. „Ve skutečnosti se podíl nových obytných budov v záplavových oblastech za posledních 23 let zvýšil,“ pokračoval.
Pojišťovny vyzvaly k reformě stavebních a plánovacích zákonů, protože současné předpisy dosud nezohledňují dopady změny klimatu. Tvrdili, že do stavební legislativy musí být zahrnut cíl „výstavby přizpůsobené klimatu“. Sdružení dodalo, že stávající budovy by měly být rovněž chráněny před povodněmi a přívalovými dešti prostřednictvím preventivních opatření. „Prevence a přizpůsobení se důsledkům změny klimatu jsou základem pro to, aby se ztráty z přírodních katastrof, a tím i pojistné, finančně nevymkly kontrole,“ říká Asmussen.
Zdroj: Sören Amelang, „Germany must stop building houses in areas threatened by flooding, insurers warn“ (Clean Energy Wire, 16.02.2023)
Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)