Švýcarská vláda se ve snaze zmírnit dopady turbulencí v globálním bankovnictví pokouší zasahovat a regulovat bankovní sektor. Credit Suisse má být prodána svému rivalovi, bance UBS.
Švýcarský bankovní gigant UBS má získat svého menšího rivala Credit Suisse za 3,25 miliardy dolarů (3,05 miliardy eur). Toto rozhodnutí bylo oznámeno 19.3. 2023, kdy Federální rada, sedmičlenný švýcarský řídící orgán zahrnující i prezidenta Alaina Berseta, prohlásil, že nalezl nejlepší řešení k obnovení důvěry v bankovní systém. Švýcarské úřady určily UBS, aby převzala svého menšího rivala. Credit Suisse je Radou pro finanční stabilitu, tedy mezinárodním orgánem, který monitoruje globální finanční systém, označena za jednu z celosvětově důležitých světových bank. Její nekontrolované selhání by s velkou pravděpodobností mělo dopady na celý finanční systém, ne nepodobné pádu Lehman Brothers před 15 lety. Od doby, co cena akcií Credit Suisse začala prudce klesat, jsou globální finanční trhy na hraně. 167letá Credit Suisse již obdržela půjčku ve výši 50 miliard dolarů (46,5 miliardy eur) od Švýcarské národní banky, což nakrátko způsobilo růst ceny akcií banky. Tento krok se však nezdál být dostatečným k zastavení odlivu vkladů.
I akcie ostatních evropských bank klesají, taženy dolů Credit Suisse. Podle vyjádření evropské komisařky pro finanční stabilitu Mairead McGuinessové by EU měla po kolapsu Silicon Valley Bank „zůstat ve střehu“ navzdory „omezeným dopadům,“ říká McGuinness. Akcie Credit Suisse klesly na rekordní minimum poté, co její největší investor, Saudi National Bank, prohlásila, že do banky nebude investovat žádné další peníze, aby se vyhnula regulacím, které by začaly platit, pokud by její podíl vzrostl o přibližně 10 %. Akcie Credit Suisse zaznamenávaly pokles již dlouho: v roce 2007 se obchodovaly za více než 80 CHF franků. Minulý týden klesly o 8 % a na švýcarské burze měly hodnotu 1,86 franku. Současné problémy začaly poté, co Credit Suisse v úterý oznámila, že manažeři na konci loňského roku identifikovali „závažné nedostatky“ v interních kontrolách finančního výkaznictví banky. To rozdmýchalo obavy, že Credit Suisse bude další kostkou v dominu, další institucí, která padne. I když je Credit Suisse menší než švýcarský rival UBS, stále má značný vliv a spravuje aktiva v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (1,3 bilionu eur). Firma má významné obchodní zastoupení po celém světě, stará se o bohaté klienty prostřednictvím svého podnikání v oblasti správy majetku a je hlavním poradcem pro globální společnosti v oblasti fúzí a akvizic. Během finanční krize nepotřebovala vládní pomoc, zatímco UBS ano. V důsledku reforem přijatých po finanční krizi v roce 2008 patří Credit Suisse také mezi 30 finančních institucí známých jako celosvětově systémově důležité banky, které podléhají přísné kontrole a mají vyšší kapitálové požadavky.