Dlouhodobé partnerství s USA slábne, a tak se Saúdská Arábie snaží diverzifikovat svou diplomacii – a nedávné dohody s Čínou, Íránem a Ruskem do této strategie zapadají.
„Čína je připravena spolupracovat se Saúdskou Arábií a vynaložit veškeré úsilí na vybudování čínsko-arabského společenství se společnou budoucností v nové éře a více přispět k míru, stabilitě a rozvoji na Blízkém východě,“ sdělil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching.
Si Ťin-pching to uvedl během telefonického rozhovoru se saúdským korunním princem a premiérem Mohammedem bin Salmánem, jak informoval čínský portál Xinhua.
Si poukázal na to, že nedávno se díky společnému úsilí Číny, Saúdské Arábie a Íránu úspěšně uskutečnily rozhovory mezi Saúdskou Arábií a Íránem v Pekingu, které dosáhly významných výsledků a pomohly Saúdské Arábii a Íránu zlepšit vzájemné vztahy, což mělo významný demonstrační účinek na posílení jednoty a spolupráce regionálních zemí a zmírnění regionálního napětí, a proto byly mezinárodním společenstvím široce oceněny.
Podle bin Salmána hraje Čína stále důležitější a konstruktivnější roli v regionálních a mezinárodních záležitostech.
Kristian Coates Ulrichsen, analytik saúdské zahraniční politiky, si všiml, že rozhodnutí království navázat vztahy s Íránem a Čínou je součástí širší diverzifikace mezinárodních vztahů království, která se rozvinula v uplynulém desetiletí.
Pro blízké pozorovatele geopolitických trendů v Saúdské Arábii a dalších státech Perského zálivu zapadá dohoda zprostředkovaná Čínou do určitého vzorce, napsal Ulrichsen pro The Conversation.
Saúdská Arábie, která byla během studené války pevnou součástí antikomunistického tábora a byla úzce spjata s regionálními bezpečnostními sítěmi v Perském zálivu pod vedením USA, nyní zaujímá v zahraniční politice neangažovaný postoj, který má stále větší vliv na to, jak Saúdská Arábie prosazuje své zájmy.
U Saúdské Arábie vidíme neochotu postavit se na stranu velmocenského soupeření a to je patrné i v politické reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Saúdská Arábie, stejně jako Spojené arabské emiráty, odolává tlaku, aby se v éře strategického soupeření postavila na jednu ze stran. Jedním z projevů tohoto vyvažování bylo saúdské rozhodnutí spolupracovat s Ruskem v rámci skupiny producentů ropy OPEC+ a zároveň jednat s americkými představiteli v otázkách těžby a cen ropy.
Přizpůsobením se měnícím se okolnostem hledí Mohammed bin Salmán na budoucnost Saúdské Arábie a snaží se dosáhnout širší rovnováhy sil v oblasti, kterou považuje za případný „postamerický“ Záliv.
Psali jsme:
- Nejnovější diplomatický krok Číny rozšíří její obchodní, energetickou, finanční a námořní moc
- Si Ťin-pching v Moskvě: na cestě k čínsko-ruskému bloku proti Západu?
- Smlouva Království Saúdské Arábie a Íránu – blýská se na „lepší časy“?
- Saúdská Arábie: Je soběstačnost v oblasti nerostných surovin novou prioritou?
- Si Ťin-pching se vydal na diplomatickou ofenzívu na Blízký východ
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.