Generální ředitel německé strojírenské společnosti Siemens očekává, že ceny elektřiny v zemi po několik let porostou, protože země prochází zásadní transformací svého energetického systému.
„Vycházíme z energetického systému s nízkými investicemi, ale vysokými provozními náklady,“ řekl generální ředitel společnosti Siemens Roland Busch v rozhovoru pro bulvární deník Bild Zeitung. Investice se nyní musely zvýšit, aby se systém změnil. Obnovitelné zdroje by mohly poskytovat energii „prakticky zadarmo (…), jakmile budou vybudovány“, řekl Busch a dodal: „Očekávám, že ceny elektřiny mezitím porostou.“ Zároveň musela země investovat do záložních kapacit, „aby byla soustava bezpečná“, a posílit kapacity přenosové soustavy. „To vše zpočátku věci spíše prodražuje. Budeme a zůstaneme zemí, která elektřinu dováží.“ Busch navíc uvedl, že Německo bude i po roce 2030 nadále spoléhat na fosilní paliva, protože „dosažení cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie bude stále obtížnější“, pokud se výstavba výrazně nezrychlí. Současně generální ředitel společnosti Siemens uvedl, že se neobává deindustrializačních tendencí v Německu, a argumentoval tím, že společnost právě zahájila investiční program v hodnotě jedné miliardy eur, mimo jiné do dekarbonizačních opatření. „Věříme v inovační sílu lidí v naší zemi.“
Rostoucí ceny elektřiny v Německu a mnoha dalších evropských zemích v důsledku energetické krize v roce 2022 vyvolávají mezi pozorovateli v oboru obavy. Obávají se, že by společnosti mohly přehodnotit investice do energeticky náročné výroby v Německu a místo toho zvolit země s nižší úrovní cen energie. Vláda spouští programy, které mají investujícím společnostem kompenzovat část jejich vyšších nákladů pomocí opatření státní podpory, jejichž schválení ze strany regulátorů státní podpory EU je stále nejisté.
Zdroj: Benjamin Wehrmann, „Siemens CEO expects electricity prices in Germany to increase in next years“ (Clean Energy Wire, 20.07.2023)
Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)
Psali jsme:
- Deindustrializace v Německu a Evropě nabírá na obrátkách
- Proč „čistá nula“ do roku 2050 opravdu nebude fungovat
- Historie energetických přechodů
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.