Polsko omezí emisi nového dluhu. Daňové reformy zabraly

Financial Times. Polsko snižuje plány na emisi nového dluhu, protože zaznamenalo úspěch v potírání vyhýbání se daním. Vybralo se více, než se čekalo.

Polsko má sice deficit, ale jen desetinu toho, co bylo na tento rok předpovězeno. Je to jednak díky vyššímu ekonomickému růstu, tak i vyšším příjmů z daňových reforem.

Zlepšení fiskální pozice Polska přichází navzdory tomu, že pravicová a vládnoucí strana Právo a spravedlnost uskutečňuje řadu svých sociálních závazků.

Polsko ztrácelo ročně 40 mld. zlotých kvůli daňovým podvodům jako jsou karuselové obchody, které se týkají DPH. Dalších 20-30 mld. zlotých se týkalo vyhýbání se daní korporacemi. Nový IT systém a právní systém, včetně administrace, vedly ke značnému zlepšení situace.

Polská ultrakonzervativní vláda slíbila voličům přídavky na děti ve výši 120 euro na měsíc, snížení věku odchodu do důchodu a snížení daní pro nízkopříjmové skupiny. Kvůli vyšším sociálním výdajům se očekávalo, že Polsko poruší deficitní limity EU a také investoři začali projevovat obavy o finanční pozici země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.