Situace v Gaze vyvolává kritiku v Latinské Americe. Bolívie přerušila vztahy s Izraelem

Další latinskoamerické země odvolaly své velvyslance z Tel Avivu nebo silně kritizují porušování mezinárodní práva.

Bolívijská vláda 31. října oznámila, že přerušuje veškeré vztahy s Izraelem „na důkaz odmítnutí a odsouzení“ genocidní kampaně, která se odehrává v pásmu Gazy: „V rámci našeho zásadového postoje a úcty k životu zasíláme Izraeli toto oficiální sdělení, v němž dáváme najevo, že jsme se jako mnohonárodnostní stát Bolívie rozhodli přerušit diplomatické vztahy s Izraelem,” uvedl v úterý náměstek ministra zahraničí Freddy Mamani na tiskové konferenci.

Není to poprvé, co se vztahy mezi Bolívií a Izraelem zhoršily. V roce 2009 Bolívie snížila úroveň vztahů s Tel Avivem kvůli násilí v Gaze. V roce 2014 došlo k dalšímu napětí, když prezident Evo Morales prohlásil Izrael za „teroristický stát“. Po převratu v roce 2019 La Paz vztahy s Izraelem obnovil.

Kolumbie a Chile odvolaly svoje velvyslance v Izraeli ke konzultacím a odsoudily izraelskou kampaň v Gaze, kterou považují za etnickou čistku. Obě země vyzývají okamžitému příměří.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro uvedl na sociálních sítích, že pokud Izrael „nezastaví masakr palestinského lidu, nemůžeme být u toho“. Chilský prezident Gabriel Boric obvinil Izrael z „nepřijatelného porušování mezinárodního humanitárního práva“ a z provádění politiky „kolektivního trestání“ obyvatel Gazy. V Chile žije největší palestinská komunita mimo arabský svět.

Kritika zazněla také z druhých latinskoamerických zemí. Kroky Izraele v Gaze kritizoval o víkendu kubánský prezident Miguel Diaz Canel a dodal, že Washington „je historickým komplicem sionistického barbarství“. Nikaragua rovněž odsoudila situaci v Izraeli.

Venezuelský prezident Nicolas Madura rovněž už před dvěma týdny vyzval svět, aby „reagoval a řekl ne genocidě vůči lidu Gazy, ne genocidě vůči palestinskému lidu“.

Lídr Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva prohlásil, že to, co se děje v Gaze, „…není válka. Je to genocida, která vedla k zabití [tisíců] dětí, které s touto válkou nemají nic společného. Jsou to oběti této války.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.