Itálie řeší urychleně dvě padající banky

Financial Times. Italská vláda v neděli rychle spěchala na schválení dekretu, kterým povolí nejsilnější bance země, Intese Sanpaolo, aby částečně převzala dvě padající středně velké banky. Tím se podaří i zabránit runu na banky, který by jinak vypuknul.

Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza, které jsou usídlené v prosperující části země, budou italskými úřady uzavřeny poté, co ECB potvrdila, že je potřeba je zavřít.

Dekret by zaručil, že obě dvě banky budou součástí Intesy, což by zabránilo zhoubnému runu na banku. Dekret by se pak musel změnit v zákon, a to schválením parlamentem během 60 dnů. Náklady na vyčištění bank přijdou italského daňového poplatníka na 10 mld. eur.

Nejlépe kapitalizovaná banka Intesa také uvedla, že je ochotná nakoupit ta dobrá aktiva za podmínky, že v dekretu bude uvedeno převzetí špatných úvěrů vládou a minimálně 4 000 lidí propuštěno.

Krok ECB přišel po měsících tahanic mezi EU a Itálii ohledně vyčištění bankovního systému třetí největší ekonomiky eurozóny. Itálie už čtyři malé banky zavřela a nyní provádí preventivní rekapitalizaci Monte dei Paschi, čtvrté největší italské banky dle aktiv.

V případě bank Veneto se Itálii podařilo ochránit prioritní věřitelé poté, co EU podpořila krok vedoucí k tomu, že věřitelé budou vypořádáni pod italským právem, než pod novými pravidly EU. Itálie chtěla ochránit věřitele a vkladatele, protože v regionu to jsou desítky tisíc lidí. Italští představitelé politiky i byznysu byli vyděšeni představou, že by měly řešit banky podle práva EU, což by značně podpořilo Hnutí pěti hvězd.

Italské ministerstvo financí a banky vedly rozhovory o tom, jak pokrýt vzniklé ztráty ve výši 1,2 mld. eur. Neschopnost situaci vyřešit by mohlo vést k řetězovému efektu v celém italském finančním systému, který je zamořen úvěry v selhání.

Budoucnost obou bank visela nad propastí přes dva roky, kdy regulátoři z ECB odhalili kapitálové díry dané nárůstem úvěrů v selhání. Doba, v níž trvalo regulátorům dospět k nějakému řešení, vznesla vážné pochyby o dohledu. Pokračoval únik vkladů, zatímco regulátoři řešili, jak postupovat, uvádí ze svých zdrojů FT.

Pro Monte dei Paschi, která má asi 8 % italských vkladů, byla dohodnuta preventivní rekapitalizace. Banka má za úkol předložit plán restrukturalizace jako podmínku pro dohodu o záchraně – někteří investoři nutně ponesou náklady. Lhůta je do konce tohoto měsíce

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.