Francie se chce zaměřit na jaderné zastrašování

Francie chce posílit svou schopnost jaderného zastrašování. Minulý týden úspěšně odpálila balistickou raketu a následují další plány.

Francouzská média se chlubí: země úspěšně vyzkoušela balistickou raketu dlouhého doletu M51.3, čímž zvýšila důvěryhodnost francouzských schopností jaderného odstrašení. Fakt uvedlo konce minulého týdne ministerstvo obrany. Střela, která nenesla jadernou zbraň, byla odpálena z francouzského armádního raketového testovacího střediska Biscarosse v jihozápadní Francii a dopadla do severního Atlantiku, “stovky kilometrů od jakéhokoli pobřeží”. “Let umožnil potvrdit zásadní zdokonalení rakety, které přispěje k trvalé důvěryhodnosti francouzského odstrašení v oceánu v příštích desetiletích,” uvedlo ministerstvo v nedělním prohlášení s dodatkem, že zachování operační důvěryhodnosti francouzských jaderných zbraní je vzhledem k mezinárodnímu prostředí nezbytné, média uvádějí, že především vzhledem k faktu, že prezident Vladimir Putin opakovaně varoval Západ, že je připraven použít jaderné zbraně na obranu Ruska.

Střela M51.3 je modernizovanou verzí třístupňové strategické balistické rakety M51, určené k odpálení z ponorek francouzského námořnictva. Raketa M51 byla poprvé zkušebně odpálena z pozemní základny v roce 2006 a z ponorky v roce 2010, kdy byla uvedena do provozu. Novou raketu M51.3, která by měla vstoupit do služby kolem roku 2025, vyvinula letecká společnost ArianeGroup, společný podnik Airbusu a francouzské obranné skupiny Safran. Společnost má tři hlavní úkoly: letectví, obranu a bezpečnost a v současnosti vyvíjí novou generaci dvoustupňové nosné rakety Ariane 6, která má nahradit raketu Ariane 5, jež má za sebou více než 110 startů. Nová raketa bude nabízena ve dvou variantách, které budou schopny vynést 10 350 až 21 650 kilogramů, první start Ariane 6 se pak očekává v roce 2024. Balistické střely jsou podobné raketám a po startu se pohybují po eliptických trajektoriích, často opouštějí zemskou atmosféru, aby dosáhly nižšího prostoru, na rozdíl od řízených střel, které se obvykle pohybují po přímých trajektoriích v malé výšce a jsou poháněny nepřetržitým tahem, dokud nedosáhnou svého cíle.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.