S Rádiem Jerevan na věčné časy a nikdy jinak

Adam Votruba píše ve svém fejetonu o tom, že pověstné anekdoty Rádia Jerevan jsou v dnešní době zpátky.

V poslední době jsem si povšiml jednoho zajímavého fenoménu. Setkávám se s tím, že lidé si v reakci na současné dění připomínají politické vtipy z dob komunismu – ty vtipy, o nichž jsme si před třiceti lety mysleli, že budou zajímavé už jen pro historiky.

Uvedu konkrétní příklad. Na webu Forum24 vyšel článek o průzkumu popularity českých politiků. Tento průzkum vyzníval obzvláště nelichotivě pro představitele vládní pětikoalice. Autor článku to vyřešil tím, že mu dal titulek: „Prezident je nejdůvěryhodnější politik. Nejvíce si pohoršil Okamura.“ (Druhá část titulku byla mimochodem nepravdivá.)

Byl jsem svědkem toho, jak dvěma lidem nezávisle na sobě připomněl tento titulek následující anekdotu:

Uskuteční se závod, v němž běží dvě běžkyně: sovětská a americká. Vyhraje Američanka. Druhý den vyjde v TASSu tisková zpráva: „Američanka skončila předposlední, naše závodnice doběhla na krásném druhém místě.“

Mezi oblíbenými politickými anekdotami za minulého režimu měly své zvláštní místo vtipy na Rádio Jerevan. Byly většinou sestaveny na principu otázky posluchače a odpovědi rádia. Tyto odpovědi vždy nějakým způsobem parodovaly dobovou propagandu. Často to bylo tak, že druhá část výroku negovala nebo shazovala tu první. Například: „Ano, to je pravda, na Ukrajině skutečně roste pšenice jako telegrafní sloupy a místy i hustěji.“ nebo: „Jablka z okolí Černobylu jsou naprosto zdravá a nezávadná, ovšem ohryzek je třeba zakopat tři metry pod zem.“

K podobným vtipům vždy svádí rozpory mezi oficiální propagandou a realitou, resp. mezi tím, co se smí a nesmí říkat. Některá západní média jsou dnes již sama o sobě téměř tak vtipná jako Rádio Jerevan. Bezděčnou anekdotu vytvořila britská BBC, když v souvislosti s demonstracemi na podporu BLM opatřila svůj článek nadpisem: „27 zraněných policistů při převážně mírumilovných demonstracích proti rasismu.“ Smysl pro humor ostatně projevil i náš český předseda vlády Petr Fiala, když prohlásil, že vláda bude bojovat za svobodu slova a že lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány.

Nabízí se logická otázka, zda nepřišel vhodný čas někdejší Rádio Jerevan oprášit – možná ve spojení s jiným názvem média, ale na podobném principu.

Svůj fejeton chci zakončit výzvou, aby čtenáři, kterým se taková představa zamlouvá, zkusili nějaké nové „jerevanské“ vtipy vymyslet. Když učiníme takových pokusů dostatečné množství, pak je šance, že se některé anekdoty ujmou a ústní podání je vybrousí do podoby klenotu. Ze začátku se dařit nemusí, ale nezapomínejme, že humor v období komunismu se cizeloval čtyřicet let. Jako skromný příspěvek nabízím hrst pokusných anekdot nového Rádia Jerevan. Představme si třeba, že Arménie vstoupila do EU a Jerevan vysílá nyní liberálně a prozápadně.

Otázka: Je pravda, že očkování udělá tečku za covidem?

Odpověď: Ano, dokonce tři tečky.

Otázka: Co má podle obranné smlouvy s USA dělat česká armáda v případě, že bychom byli napadeni Ruskem?

Odpověď: Úkolem české armády je bránit americké základny na našem území po dobu nezbytně nutnou k tomu, aby se američtí vojáci mohli bezpečně vrátit do vlasti.

Otázka: Děkan Miroslav Ševčík byl prý odvolán z funkce za prohlášení, že premiér Fiala je hňup. Znamená to, že v liberální demokracii nemůže člověk svobodně vyjadřovat své politické názory?

Odpověď: V liberální demokracii samozřejmě platí naprostá svoboda slova, ovšem vyzrazení státního tajemství je nepřípustné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.