Nechte Trumpa kandidovat, rozhodnout musí voliči

Odstranění Trumpa z voleb právní cestou by ještě dál rozdělilo zemi rozpolcenou politickými, rasovými a sociálními problémy.

Komentátorka Nia-Malika Hendersonová varuje před soudním odstraněním Donalda Trumpa z prezidentských voleb v USA v letošním roce. Zabránění Trumpově kandidatuře z něj udělá mučedníka a posílí jeho podporu, tvrdí. Hendersonová komentuje dvě rozhodnutí ve dvou státech USA, která diskvalifikovala bývalého prezidenta z voleb za jeho účast v nepokojích 6. ledna 2020 ve Washingtonu.

Trump se proti rozhodnutí soudu v Coloradu a v Maine odvolal u Nejvyššího soudu. A pokud ten bude případ projednávat, měl by dát za pravdu Trumpovi, píše komentátorka. Nakonec jsou to američtí voliči, kteří mají rozhodnout. Odstranění Trumpa z voleb právní cestou by ještě dál rozdělilo zemi rozpolcenou politickými, rasovými a sociálními problémy. A vzalo by možnost odpůrcům Trumpa mezi americkými voliči ho demokraticky a znovu odmítnout.

Trumpa se odpůrci snaží z voleb odstranit na základě odstavce tři 14. dodatku ústavy, kde se mluví o tom, že účast v postání nebo rebeliích diskvalifikuje z držení úřadu. V přibližně tuctu států zdejší úředníci už rozhodli, že Trump může kandidovat. Jednalo se i o státy jako Kalifornia, Michigan nebo Minnesota, kde nyní vládnou demokraté. Republikánští voliči mají právo vybrat si kandidáta, který podle nich nejlépe reprezentuje jejich hodnoty a názory. A demokraté a všichni ostatní voliči, kteří jsou proti Trumpovi, si zaslouží, aby se vyjádřili ve všeobecných volbách, píše dále komentátorka.

Od roku 2000, kdy Nejvyšší soud přiřkl prezidentství Georgi W. Bushovi a zastavil přepočítávání hlasů, se tak intenzivně pozornost na devět členů Nejvyššího soudu a jejich roli v prezidentských volbách nesoustředila. Je nicméně těžké si představit, že by se soud postavil proti Trumpovi, protože soud má konzervativní složení.

Soud se 5. ledna bude rozhodovat o tom, zda bude případ projednávat.

Komentátorka uvádí, že kroky odstranit Trumpa z voleb mají svoje opodstatnění. Jsou zde oprávněné obavy, že by dále poškozoval demokracii; je tu také legitimní frustrace z toho, že nebyl potrestán. Republikáni ho dvakrát odmítl obžalovat a zřejmě věřili, že zmizí. To byl omyl. Trumpova pozice mezi jeho příznivci je silnější a jeho vliv v Republikánské straně je pevný. Před svými prezidentskými soupeři má celkem dvouciferný náskok.

Jenže odstranění Trumpa z voleb nevymaže trumpismus. Jen to přileje olej do ohně. K odmítnutí Trumpa musí dojít u volebních uren.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.