Německo: Zvoní solárnímu průmyslu umíráček?

Nejprve Meyer Burger, nyní Solarwatt a omezená je i produkce společnosti Heckert Solar. Osud německého solárního průmyslu se zdá být zpečetěn.

Po 30 letech končí výroba ve společnosti Solarwatt. Od konce srpna se výrobní linky na čas zastaví. Zaměstnanci drážďanské společnosti o tom byli informováni na pracovní poradě v pondělí ráno. Přímo se to týká 190 pracovních míst.

„Za současných okolností je provozování výroby zde v Německu ekonomicky mimořádně náročné a nemůžeme to ospravedlnit,“ vysvětlil rozhodnutí generální ředitel společnosti Solarwatt Detlef Neuhaus v rozhovoru proHandelsblatt.

Skutečnost, že výroba bude uzavřena pouze „prozatím“, je pro manažera emotivním rozhodnutím. Má jen malou naději, že se něco změní.

Domácí solární průmysl žádal o pomoc již několik měsíců. Protože se však spolková vláda nedokázala dohodnout, byla legislativní iniciativa kolem „Solárního balíčku I“ minulý pátek ve Spolkovém sněmu schválena bez jakékoliv podpory pro výrobce.

Přestože poptávka po solárních modulech je rekordní, evropský fotovoltaický průmysl je v krizi. Již před několika měsíci průmysl varoval před důsledky rychle rostoucího počtu levných modulů z Číny, které se dostávají na evropský trh.

„Trh je v chaosu,“ poznamenává ekonom Jens Südekum z Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfu. Vzhledem k tomu, že USA již nepovolují čínské moduly, stejně jako Indie, „jsou nyní systémy dumpingově dodávány na evropský trh za extrémně nízké ceny“.

Největším zbývajícím výrobcem solárních systémů v Evropě byla donedávna švýcarská společnost Meyer Burger. Ta však vzhledem k situaci na trhu koncem března ukončila výrobu modulů v saském Freibergu a místo toho plánuje výrobu v USA.

Čtyři roky poté, co německý solární průmysl vyhlásil svůj velký návrat, se zdá, že smrt tohoto odvětví byla zpečetěna. Návrat do starých časů nebyl nikdy myslitelný bez politické podpory. A německá vláda dala jasně najevo, že žádná další podpora německému solárnímu průmyslu nebude.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.