NYT: Logistika může zkomplikovat vojenskou pomoc Ukrajině

Většina velkorozměrových zbraní financovaných z nové americké pomoci, a dokonce i část munice, dorazí z USA až v létě nebo dokonce později. 

Skoro před dvěma týdny Ukrajina obdržela zásilku protitankových raket, raket a nutně potřebných 155mm dělostřeleckých granátů. Jednalo se o první část vojenské pomoci ve výši 61 miliard dolarů, kterou prezident Joe Biden schválil o pouhé čtyři dny dříve, napsal list the  New York Times.

Druhá zásilka těchto zbraní a munice dorazila podle listu minulé pondělí 29. dubna. A v úterý dorazila do Polska nová zásilka stíhacích raket Patriot ze Španělska. Podle vysokého španělského představitele budou brzy na ukrajinské frontě.

Práce na dodání zbraní vyčerpané ukrajinské armádě, která zoufale potřebuje pomoc, jsou nyní v plném proudu. Během minulého týdne dorazila do skladů NATO v Evropě smršť letadel, vlaků a nákladních aut s municí a malými zbraňovými systémy, které mají být převezeny přes ukrajinské hranice.

Pro Bidena a další spojence NATO však může být obtížné udržet kontinuálnost operativních dodávek. Dodání slíbených zbraní z USA, Velké Británie a Německa v dostatečném množství k posílení obrany Ukrajiny na bojišti může trvat měsíce. A to vyvolává otázky ohledně schopnosti Ukrajiny odrazit ruské útoky v budoucnu, uvádí list.

Ředitelka amerických národních zpravodajských služeb Avril Haynesová v Kongresu uvedla, že Rusko by potenciálně mohlo prolomit některé ukrajinské frontové linie v některých částech východní části země. V tomto nebo příštím měsíci zvyšuje všeobecně očekávaná ruská ofenziva pocit závažnosti.

Analytici ve vládě USA i mimo ni se domnívají, že to bude v nejlepším případě do podzimu, v nejhorším případě do konce roku, než se Ukrajině podaří stabilizovat svou frontovou linii novou injekcí pomoci.

Některé dodávky z nových zbraní však začaly přicházet ještě před jejich ohlášením. Jeden z britských obranných úředníků uvedl, že část z pomoci ve výši 620 milionů dolarů, kterou 23. dubna oznámil premiér Riši Sunak (a je to dosud největší britská vojenská injekce), začala přicházet již před několika týdny. Může však trvat další týdny, než dorazí další zásilky raket dlouhého doletu Storm Shadow, které britský představitel označil za „absolutní prioritu“.

Vysocí američtí a další západní představitelé potvrdili, že dělostřelectvo, stíhačky protivzdušné obrany a další munice jsou nejnaléhavějšími potřebami Ukrajiny. Patří mezi zbraně, které jsou nyní dodávány co nejrychleji: do skladů je dopravují vojenská letadla a poté jsou převáženy přes hranice ve vlacích nebo nákladních automobilech. Zbraně jsou zabaleny do palet, které lze snadno ukrýt. Dodávky ze záloh mohou být rychlé, pokud je munice již uskladněna ve střední a východní Evropě.

Většina velkorozměrových zbraní financovaných z nové americké pomoci, a dokonce i část munice, dorazí z USA až v létě – nebo dokonce později. Všechny slíbené zbraně nelze obdržet najednou. Bude trvat nějakou dobu, než se určí, jaké zbraně lze na Ukrajinu převést, aniž by se vyčerpaly jednotky NATO. Ukrajinské jednotky musí být před předáním také vycvičeny v používání některých zbraní, například třetího německého systému Patriot, který byl oznámen 13. dubna. V tomto týdnu podle novin zahájí asi 70 ukrajinských vojáků šestitýdenní výcvik v systému Patriot na letecké základně ve východním Německu. Ve srovnání s běžným devítiměsíčním kurzem se jedná o značně zrychlený kurz. Ovšem podle zdrojů není možné ukrajinské armádě předat systém tohoto typu bez patřičného výcviku.  Po dokončení výcviku bude německým vojákům trvat asi dva dny, než obrovské raketomety, radary a další součásti dopraví do logistického centra v Polsku a předají je ukrajinským úředníkům k přepravě přes hranice.

Očekává se, že nový slibovaný systém Patriot dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem června. Jeho dodávka se může časově shodovat s dodávkou dalšího významného zbraňového systému, který Ukrajina již dlouho požaduje: stíhaček F-16.  Přestože Ukrajina o tyto letouny žádá téměř od začátku konfliktu v únoru 2022, jejich dodání se očekává až letos v létě – a to pouze v malém počtu.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina se snaží udržet území, američtí představitelé se domnívají, že Rusko bude pokračovat v postupu a využije výhod, které má nyní, než budou dodány všechny západní posily. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už mezitím pohrozil, že zintenzivní útoky na západní logistická centra a sklady zbraní na Ukrajině.

Západní představitelé a představitelé obrany se téměř jednomyslně shodují, že Ukrajina se nachází v obzvláště obtížném okamžiku v chmurném cyklu dvouletého konfliktu,  který vyžaduje naléhavé dodávky zbraní.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.