Západ hospodářsky stagnuje a nestíhá zbrojit tak rychle jako Rusko

Od chvíle, kdy Rusko před více než dvěma lety zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, Západ zoufale hledá způsoby, jak Rusko potrestat, aniž by přitom poškodil sám sebe.

Ani bezprecedentní sankce zatím nevykolejily ruskou ekonomiku, natož aby přiměly Kreml ke změně chování. Místo toho se Rusko přeorientovalo na válečnou ekonomiku: Nyní vyrábí téměř třikrát více munice než NATO, včetně více raket, než vyrábělo před začátkem války, tvrdí emeritní profesor Brahma Chellaney ve svém článku pro noviny Japan Times.

Nezbrojí ovšem jenom Rusko. Čína od roku 2020 více než zdvojnásobila svůj arzenál jaderných zbraní a své konvenční síly rozšiřuje rychleji než kterákoli jiná země od druhé světové války. Západ je však natolik fixován na potrestání Ruska, že se Číně daří vyhýbat se většímu zkoumání, natož nátlaku.

Velká část Západu čelí hospodářské stagnaci, v neposlední řadě kvůli přechodu od levné ruské energie k dražším dodávkám odjinud. Spojené království je oficiálně v recesi a v eurozóně nedošlo k žádnému růstu od třetího čtvrtletí roku 2022, kdy prudce vzrostly ceny plynu, což vedlo Evropskou centrální banku k tomu, že začala zvyšovat úrokové sazby, aby zastavila inflaci. Evropský růst však není jedinou obětí západních sankcí proti Rusku. Zdá se, že americký dolar – který čelil „skryté erozi“ již před válkou na Ukrajině – ztratil část svého globálního vlivu.

Další problémy by mohl přinést krok Evropské komise zabavit zisky generované zmrazenými aktivy ruských centrálních bank (více než dvě třetiny ruských aktiv jsou v držení bruselského clearingového centra Euroclear). Zabavení ruských příjmů by znamenalo nebezpečný precedens v mezinárodním právu a zasadilo by ránu důvěryhodnosti Evropy jako zastánce světového řádu založeného na pravidlech. Rovněž by dal ostatním zemím signál, že jejich peníze nejsou na Západě v bezpečí, což by ještě více posílilo jejich motivaci hledat alternativy k západním institucím a měnám.

Celý text najdete zde v angličtině.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.