Volby do Europarlamentu ve Francii: jak vidí občané Evropskou unii?

Jak vidí Francouzi Evropskou unii a její politiku? Půjdou letos k volbám do Evropského parlamentu? To vše ukazují výsledky nového průzkumu.

Ve Francii byl publikován průzkum o vztahu Francouzů k Evropské unii provedený společností ViaVoice na vzorku 2 000 osob žijících v kontinentální Francii, reprezentativním pro francouzskou populaci nad 18 let. Ten ukazuje pesimismus francouzských občanů ohledně evropské ekonomiky a vlivu EU na mezinárodní scéně. Jeho zjištění jsou následující: 49 % dotázaných se zabývá volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat 9. června tohoto roku, 48 % dotázaných naopak uvedlo, že je hlasování nezajímá. Ve věkové skupině 35-49 let je zájem ještě mnohem nižší (38 % zájemců). Naopak mezi lidmi starším 65 let je zájemců o evropskou politiku celých 60 %. Která „prioritní témata“ pro evropské volby Francouzi uvádějí? Ekonomika se umístila na prvním místě u 49 % respondentů, na druhém místě je přistěhovalectví se 44 %, následuje celkově životní prostředí (38 %), obrana (36 %), zemědělství (33 %) a energetika (32 %). Válku na Ukrajině uvedlo jako důležitou 28 % respondentů. Respondentům byli také tázáni na svůj postoj k plánovaným reformním návrhům avizovaným představiteli EU. Největší podporu měl návrh na zavedení uhlíkové daně na dovážené výrobky, kde se vyslovilo pro 65 % respondentů. Francouzi jsou také spokojeni s energetickou politikou, evropskou armádou, fiskální politikou EU a líbí se jim evropská minimální mzda. Menší než poloviční počet tázaných pak schvaluje azylový a imigrační pakt a společný systém zdravotní péče.

Celkem vzato se dá říci, že výsledky průzkumu ukazují především určitou formou pesimismu ohledně evropské ekonomiky: 64 % Francouzů se totiž domnívá, že se v nadcházejících měsících zhorší a z toho 35 % si myslí, že se situace zhorší „výrazně“. Nadpoloviční většina Francouzů má pak obavy, že se v nadcházejících měsících zhorší i postavení Evropské unie na mezinárodní scéně. Jak vlastně evropské instituce fungují a jak jsou do funkcí ustavováni jejich členové, to Francouzům příliš známé není. Nízká úroveň znalostí je především u osob ve věku 18-24 let. Zprávy z Evropského parlamentu navíc francouzští občané povětšinou považují za vzdálené: osm z deseti Francouzů tvrdí, že vůbec neví, co se tam děje a pouze 21 % respondentů je schopno uvést některá z významných opatření, které Evropský parlament v posledních pěti letech odhlasoval. Dotázaní Francouzi jsou spokojeni s množstvím veřejných debat volebních kandidátů a doufají, že se dočkají dalších. Pouze čtvrtina má ovšem pocit, že kandidáti „hovoří o tématech, která je skutečně zajímají“. 51 % respondentů si myslí, že se příliš často říká, že „vše je stejně předem rozhodnuto“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.