Alternativa pro Německo může být sledována jako „hrozba pro demokracii“

Nový výrok německého soudu podpořil klasifikaci AfD jako strany podezřelé z extremismu. Strana se žalobou neobstála.

Podle rozhodnutí  německého soudu může německá zpravodajská služba nadále sledovat krajně pravicovou politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) pro podezření z extremismu, který představuje potenciální hrozbu pro demokracii.

Německá zpravodajská služba BfV nedávno klasifikovala stranu a její mládežnickou organizaci jako případy podezření z extremismu. AfD proti tomuto rozhodnutí podala žalobu.

Soudci v německém Münsteru nyní podpořili soudní verdikt kolínského soudu nižší instance o tom, že existuje dost důkazů o protiústavní činnosti strany, které odůvodňují zvýšené sledování ze strany německých zpravodajců. Označení strany za extremistickou znamená, že německé úřady mohou nasadit opatření jako jsou odposlechy telefonů nebo využívání informátorů za účelem sledování potenciální nezákonné činnosti.

Strana v reakci uvedla, že se proti tomuto rozhodnutí odvolá ke Spolkovému správnímu soudu v Lipsku.

Podle německého kancléře Olafa Scholze rozhodnutí soudu ukázalo, že Německo má „odolnou demokracii“ a že ji stát chrání „před hrozbami zevnitř“.

I když podpora AfD kvůli řadě kontroverzí v posledních týdnech poklesla, strana je i nadále druhou nejsilnější politickou silou v Německu. V některých průzkumech dosáhla až 23% podpory voličů, ale od té doby poklesla na 15 %.

V průzkumech pro regionální volby, které se budou konat v září, AfD vede v podpoře. Nicméně neočekává se, že by se dostala do vlády, protože ostatní strany odmítají koaliční spolupráci s AfD.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že soudní rozhodnutí potvrdilo jasný právní mandát domácí zpravodajské služby“ k zásahům proti extremismu a k ochraně naší demokracie“.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.