Somálsko žádá OSN o ukončení politické mise

Žádost Somálska o ukončení politické mise OSN v zemi byla podána v souvislosti s pokračujícími útoky extremistické skupiny aš-Šabáb napojené na Al-Káidu.

V dopise adresovaném Radě bezpečnosti a generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi vyjádřil somálský ministr zahraničí Ahmed Moalim Fiqi rozhodnutí vlády o ukončení mise této organizace. Mise, známá jako UNSOM, se týkala spolupráce s mírovými silami Africké unie, přičemž její mandát zahrnoval podporu úsilí o mír a usmíření, strategické politické poradenství a podporu ochrany lidských práv a rovnosti žen a mužů. Somálsko chce od účasti v misi odstoupit ze strategických důvodů a po „pečlivém zvážení strategických cílů země“. Současný mandát mise vyprší 31. října, Fiqi proto vyzval k urychlenému postupu, aby byla mise do té doby ukončena. Ministr přitom ocenil přínos mise a vyjádřil vděčnost za její úlohu při prosazování míru a stability v Somálsku. Zdůraznil pak závazek vlády přejít do další fáze partnerství s OSN se zaměřením na dlouhodobé rozvojové priority.

Žádost o ukončení mise přichází v době, kdy se zintenzivnily útoky hnutí aš-Šabáb, militantní skupiny usilující o vytvoření islámského státu v Somálsku a ovládající velkou část země. Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu. Spojené státy například v polovině února oznámily plány na vybudování až pěti vojenských základen pro somálskou armádu s cílem posílit její schopnost bojovat proti hrozbám ze strany extremistické skupiny. Brigáda Danab, skládající se z příslušníků několika klanů z celého Somálska, byla zřízena v roce 2017 na základě dohody mezi USA a Somálskem a významně se podílí na reakci na útoky al-Šabáb. Slouží jako síly rychlé reakce v rámci úsilí o potírání extremistických aktivit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.