Putin, NATO a Evropa

NATO je největší obranná aliance na světě. Od svého vzniku v době studené války se organizace rozrostla z 12 na aktuálně 32 členských států.

Televizní kanál ARTE TV přinesl dokument, který se věnuje nejen historii NATO, ale i stále většímu počtu problémů: obtížné koordinaci svých členů, logistickým překážkám v případě útoku na evropskou půdu a hrozbě, kterou vznesl Donald Trump, že se Američané stáhnou v době, kdy je evropská obrana téměř zcela závislá na Spojených státech.

Letos v dubnu oslavila Severoatlantická aliance 75. výročí svého vzniku. Při jejím založení po druhé světové válce měla 12 členů. Cílem během studené války bylo omezit šíření komunismu. Jen několik měsíců po založení NATO Sovětský svaz v srpnu 1949 odpálil svoji první atomovou bombu. Monopol USA na jaderné bomby tak byl narušen. Začínají závody ve zbrojení. Sovětský svaz se stal nepřítelem číslo jedna.

Po více než sedmi dekádách se válka do Evropy vrátila. Největší aliance světa si tak musí položit otázku: jak obranyschopná by byla v krajním případě?

Ve snímku vystupují kromě jiných: předseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer, kanadský historik Timothy Andrews Sayle, historička a politoložka Liana Fix z Rady pro zahraniční vztahy (CFR), bývalý americký generál Ben Hodges, bývalý poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton, historička Mary E. Sarotte (autorka knihy „Not One Inch: America, Russia, and the Making of Post-Cold War Stalemate“).

Filmový dokument je dostupný zde do 1. července 2024 (jazykové verze: němčina, francouzština; titulky: anglické, německé, polské, španělské. italské).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.