EU je v rozporu s měnícím se světem

Ve vztahům k současným výzvám vypadá Evropská unie velmi zranitelně.

Transatlantické vztahy mezi USA a Evropou čelí výzvám kvůli rozdílům a závislosti na obchodu s Čínou a otázkám bezpečnosti USA. Evropská unie se musí připravit na možný návrat Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta a rovněž se orientovat v obchodním napětí, protože Bidenova administrativa zavádí cla na čínské zboží. Ke složitosti situace přispívá obchodní deficit EU s Čínou a obavy ze vztahů Číny s Ruskem, napsal komentátor agentury Bloomberg Lionel Laurent.

Evropané se obávají slepě následovat USA v otázce Číny kvůli možným hospodářským důsledkům a odlišným stupňům závislosti na Číně (například mezi Německem a Itálií). V této otázce chybí jasné vedení ze strany Evropské unie, míní autor.  Probíhají debaty o obchodních otázkách. Jedno z navrhovaných řešení zahrnuje zavedení cel na elektromobily pod úrovní USA a poskytování cílených dotací, které by měly minimalizovat negativní dopady těchto omezení na spotřebitele. Cílem tohoto přístupu je vyvážit hospodářské zájmy a environmentální cíle.

EU se nicméně potýká s vnitřními rozpory v zásadních otázkách, například jak reagovat na cla na automobily a jak vytvořit vlastní přístup. Autor se například pozastavuje nad tím, že zatímco belgické přístavy jsou přeplněny čínskými elektromobily, úředníci v Bruselu diskutují o tom, co je to „nadměrná kapacita.“  Tato skutečnost připomíná dobu „nicnedělání“ Angely Merkelové a ignoruje varování francouzského prezident Emmanuela Macrona ohledně toho, že USA ani Čína už nehrají podle zavedených obchodních pravidel.

Francie a Německo mají nicméně protichůdné názory, což vede k tomu, že politická rozhodnutí se přijímají jinde. Podle autora bude ale vytvoření méně zranitelné Evropy  obtížné a nákladné a bude vyžadovat prolomení tabu ohledně společných půjček a značné investice do průmyslové, obranné a klimatické politiky.

Navzdory těmto existujícím problémům je podpora této cesty zásadní pro vyváženější NATO a pevnější postoj vůči Číně. Potenciální hrozba Trumpova návratu by mohla tlačit na větší strategickou autonomii Evropské unie.

Celý článek v angličtině zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.