Teploty v Evropě stoupají dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr, což ohrožuje zdraví obyvatel na celém kontinentu a vede ke zbytečným ztrátám na životech.
V nedávno zveřejněné zprávě „Lancet Countdown Europe Report“ je mnoho stran statistik, tabulek a grafů. Nakonec však v paměti utkví zejména tyto věty: „Změna klimatu není vzdálený, teoretický scénář budoucnosti. Je tady. A zabíjí.“
Zpráva například varuje před větším počtem úmrtí v důsledku vln veder. V letech 2013 až 2022 se jejich počet v porovnání s lety 2003 až 2012 zvýšil v průměru o 17,2 úmrtí na 100 000 obyvatel. „A existují i geografické rozdíly. Například Německo má poměrně vysokou nadměrnou úmrtnost v důsledku vln veder, zejména u žen,“ zmiňuje epidemiolog, matematik a statistik Joacim Rocklöv, který se na zprávě podílel jako autor.
A rozdíly nejsou jen mezi muži a ženami. Zpráva si všímá i sociálních nespravedlností: například etnické menšiny nebo lidé s nízkými příjmy často trpí důsledky změny klimatu více.
Zpráva také považuje nové infekční nemoci za hlavní zdravotní riziko. Je to proto, že některé patogeny a jejich přenašeči se mohou díky teplejšímu klimatu šířit dále na sever, zejména v zimě. Podél Rýna se již například šíří komár tygrovaný. Stále více okresů v Německu je vyhlašováno za rizikové oblasti pro klíšťovou encefalitidu. A nebezpečím se stává také západonilský virus. Podle statistika Rocklöva se šíří také podél Rýna a v Bádensku-Württembersku.
Přestože změna klimatu prohlubuje existující nerovnosti, ukazatele týkající se správy a politiky ukazují, že se výzkum, politika a média v oblasti klimatu a zdraví jen málo zabývají aspekty rovnosti, rovnosti a spravedlnosti. Environmentální spravedlnost, včetně řešení nepřiměřeného sociálně-prostorového rozložení expozice změně klimatu a zdravotním rizikům, navíc není výslovným cílem stávajících politik EU.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.