Volby v Jihoafrické republice 2024: klíčové osobnosti

Jihoafričané volí své zástupce. Které tváře jsou pro tyto volby nejdůležitější?

Mezi největší problémy jedné z nejvyspělejších afrických ekonomik patří zejména vysoká nezaměstnanost, násilná kriminalita, zhoršující se stav veřejné infrastruktury a výrazná ekonomická nerovnost. Přibližně 28 milionů registrovaných voličů v devíti provinciích volí své zástupce do národního a provinčních parlamentů. Vítězné strany pak jmenují prezidenta a vládu. V zemi se volí spíše strany, ale volebnímu diskurzu dominuje několik osobností. Zde je 10 nejdůležitějších osobností, které mají ve volbách i povolebním uspořádání významnou roli.

  1. Cyril Ramaphosa, současný jihoafrický prezident a šéf socialistické Africké národní strany (ANC) usiluje o své druhé a poslední zvolení. Jednasedmdesátiletý Ramaphosa byl členem ANC již v době, kdy byla vedena Nelsonem Mandelou (v roce 1994 vymanila Jihoafrickou republiku z područí vlády apartheidu). Ramaphosa je zároveň velmi úspěšným podnikatelem, který podniká v různých odvětvích od těžebního průmyslu až po potravinářství. Ramaphosovi se podařilo dosáhnout úspěchu v oblasti obchodu s potravinami. Prezidentem se stal roku 2018 a je velmi výraznou osobností, bohužel je jeho vládnutí doprovázeno nezaměstnaností, výpadky dodávek elektřiny a vody a ekonomické rozdíly mezi občany. Nespokojenost voličů s jeho vládou je dnes nejvyšší v historii, přesto si Ramaphosa udržuje stabilní podporu.
  2. John Steenhuisen je osmačtyřicetiletý šéf oficiální opoziční Demokratické aliance a svou stranu prosazuje jako tu, která „zachrání Jihoafrickou republiku“ před ANC. DA je druhou největší stranou po ANC a průzkumy veřejného mínění jí předpovídají zisk 18,6 % hlasů. Je považována za stranu, která hájí pouze zájmy střední třídy, konkrétně těch, kteří ji podporují v Západním Kapsku, přestože vede kampaň v zemi, kde většinu obyvatelstva tvoří černošští dělníci. Steenhuisen – a vlastně i většina vedení DA – je bílé pleti. To je pro zemi, která po desetiletí zažívala brutální vládu apartheidu, bolestivé téma.
  3. Dvaaosmdesátiletý Jacob Zuma, někdejší prezident, je v zemi vnímán značně rozporuplně kvůli vážným korupčním skandálům. Někteří ho považují za osvoboditele a zachránce chudých díky jeho aktivitě během apartheidu a jeho osobě „muže z lidu“. Pro jiné ztělesňuje to nejhorší z vládní korupce jako vůdce, který stál v čele některých z největších korupčních událostí. Původní člen ANC se se stranou rozešel a podpořil nově vzniklou stranu MK, která v průzkumech získala výrazných 14,4 % hlasů.
  4. Julius Malema je zakladatelem Strany za ekonomickou svobodu (EFF), marxistické a panafrikanistické strany, která se zaměřuje na práva černošských Jihoafričanů a obviňuje ANC, že se o ně nestará. Malema je radikál spojený s drsnými až násilnými prohlášeními a prosazuje přerozdělení půdy vlastněné bílou menšinou černochům a přeměnu lukrativních soukromých dolů na státní majetek. Prosazuje také panafrickou politiku a svahilštinu jako společný africký jazyk. Jeho straně je předpovídáno 11,4 procenta hlasů.
  5. Velenkosini Hlabisa je předsedou Strany za svobodu Inkatha (IFP), která má získat jen 3,1 procenta hlasů. Strana získává většinu podpory získává od etnických Zulů. Hlabisa je učitel a někdejší obecní zastupitel.
  6. Raymond Zondo by se jako předseda Nejvyššího soudu Jihoafrické republiky mohl ukázat jako klíčový v právních tahanicích. Již nyní se množí soudní spory, zejména mezi ANC a Zumovou MK. Zondo byl také předsedou vyšetřovací komise z roku 2018, která vyšetřovala obvinění z korupce za vlády bývalého prezidenta Zumy.
  7. Volební úředníci a komisaři. Mosotho Moepya je předsedou nezávislé volební komise Jihoafrické republiky, zatímco Sy Mamabolo Moepya je hlavním volebním úředníkem. Ve volbách v roce 2019 se vyskytlo několik případů dvojího hlasování a Malema z EFF tehdy obvinil ANC z volebních podvodů v některých částech země. Tento týden Moepya slavnostně otevřel národní výsledkové centrum v provincii Gauteng a slíbil, že zajistí hladký průběh hlasování bez podvodů.
  8. Paul Mashatile, místopředseda ANC se může stát příštím prezidentem – pokud se straně podaří v těchto volbách udržet většinu hlasů. Tento politik byl kdysi studentským aktivistou a bojovníkem za ANC během apartheidu.
  9. Pieter Groenewald, vůdce okrajové pravicové strany Freedom Front Plus, která nyní cílí na všechny voliče a zasazuje se o práva afrikánského obyvatelstva – v podobě nezávislého státu v rámci Jihoafrické republiky. V minulých volbách strana získala 2,38 % hlasů.
  10. Ministryně zahraničí Naledi Pandorová se dostala do světového povědomí, když se zasadila o podporu Palestiny, kdy vedla soudní při proti Izraeli (obvinění z genocidy u Mezinárodního soudního dvora). Pandorová Jihoafrickou republiku staví do pozice proruské, pročínské a probritské, přičemž odmítá podlézat Spojeným státům a dalším západním zemím, a to i za cenu rizika hospodářských sankcí.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.