OPEC: Vyšší ceny nebo více ropy?

Na zasedání ropného kartelu v neděli 2. 6. hrozí konflikt ohledně produkčních kvót.

Hrozba eskalace války na Blízkém východě způsobila na začátku dubna růst ceny ropy nad 90 dolarů za barel (159 litrů). V květnu však náladu na trhu s ropou ovládly slabé ekonomické údaje – v průměru stál barel referenční ropy Brent přibližně 83 dolarů.

Tato cena je pro Saúdskou Arábii, vedle Ruska největšího producenta ropy ve skupině OPEC+, příliš nízká. Podle výpočtů Mezinárodního měnového fondu (MMF) potřebuje království k financování svého rozpočtu 96 dolarů za barel. Zatímco Saúdská Arábie má tedy zájem na vysoké ceně ropy, ostatní členové by raději těžili co nejvíce.

Před nedělní videokonferencí OPEC+ stojí před dilematem: pokud se členské státy ropného kartelu rozhodnou odstoupit od snížení produkce, cena ropy pravděpodobně výrazně klesne. Většina obchodníků a analytiků proto předpokládá, že škrty budou prodlouženy.

V Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se spojilo dvanáct zemí produkujících ropu. Ropná aliance spolupracuje i s dalšími zeměmi, například s Ruskem. Tato spolupráce se nazývá „OPEC+“. Cílem kartelu je dosáhnout vysokých příjmů z prodeje ropy a tohoto cíle se snaží dosáhnout kontrolou objemů: Každý člen má přidělenou určitou těžební kvótu, tj. podíl na celkovém objemu těžby stanovený ropným kartelem.

To bude důležité na nedělním zasedání OPEC+.

Na konci listopadu se osm zemí: Saúdská Arábie, Alžírsko, Kazachstán, Kuvajt, Omán, Irák, Spojené arabské emiráty (SAE) a Rusko rozhodlo dobrovolně snížit svou produkci ropy. Toto snížení v současné době činí přibližně 2,2 milionu barelů denně a platí do konce června.

Ropa je i nadále životně důležitá pro všechny

Mezinárodní energetická agentura (IEA) pokládá ropnou bezpečnost za důležitou ve vztahu k energetické tranzici, tedy k přechodu na čistou energii. IEA ve svém komentáři uvedla: „Trvalý důraz na ropnou bezpečnost je důsledkem přetrvávající potřeby ropy pro pohon osobních a nákladních automobilů, lodí a letadel, jakož i pro výrobu petrochemických produktů nezbytných k výrobě nesčetných předmětů denní potřeby“.

Tato poselství OPEC důrazně vyjadřuje již mnoho let: energetická bezpečnost, cenová dostupnost energie a snižování emisí musí jít ruku v ruce s tím, jak se snažíme o přístup k energetickým změnám zaměřeným na všechny energie, všechny technologie a všechny národy.

Bezpečnost dodávek ropy ohrožuje celá řada faktorů, jako je geopolitika, extrémní povětrnostní jevy a kybernetické útoky. Je důležité zdůraznit, že tyto faktory mají potenciál ovlivnit všechny druhy energie i všechna hospodářská odvětví. Ropný sektor není v tomto ohledu izolovaný.

 Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.