Macronova návštěva v Německu: kampaň za evropské hodnoty a proti krajní pravici

Hlavní myšlenky francouzského prezidenta při návštěvě Německa: s vládou krajní pravice bychom neměli vakcíny, nezvládali bychom řešit migrační výzvy a nebyl by Green Deal.

Prezident Emanuel Macron s obavami očekává výsledky evropských voleb a neváhá o tom nahlas hovořit ani při svých cestách po Evropě. Nevětší vrásky mu dělá francouzská strana Národní shromáždění (Rassemblement National – RN), za níž stojí Marine Le Penová (v současnosti ji vede Jordan Bardella), a která má v průzkumech značný náskok před prezidentským táborem. Sotva Macrona přivítal prezident Spolkové republiky, sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier, Macron se pustil do varování. „Jako obránce Evropy považuji za svou zvláštní povinnost zapojit se do evropské debaty, a to i jako prezident,“ vysvětlil Macron v parku zámku Bellevue, sídle svého hostitele, na začátku první státní návštěvy francouzského prezidenta v Německu po 24 letech. V první části návštěvy se Macron zúčastnil debaty s německým prezidentem na Festivalu demokracie v Berlíně. Na lidovém shromáždění, které podle některých médií vypadalo spíše jako předvolební mítink, vyzval k mobilizaci proti krajní pravici. „Evropou vane zlý vítr, tak se probuďme! Naše Evropa může zemřít. Zapomínáme přemýšlet o tom, jak by Evropa vypadala, kdyby ji v posledních letech vedli nacionalisté: neměli bychom vakcíny, evropský plán obnovy, schopnost reagovat na migrační výzvy v Evropě, zelenou dohodu ani schopnost zvládnout dekarbonizaci. Historie by nebyla stejná,“ to byly některé z Macronových vět.

Později na tiskové konferenci v Berlíně po boku německého prezidenta Macron vysvětlil, že se chce co nejvíce „zapojit“ do evropských voleb 9. června, aby „odmaskoval myšlenky Rassemblement National“. Argumentoval tím, že ve volbách je v sázce část osudu Francie. Podle Macrona jsme „zapomněli, že demokracie je boj“ a „Nechali jsme nacionalisty kritizovat demokracii“. S Marine Le Penovou je prý připraven diskutovat, vůdkyně poslanců RN mu pak odpověděla, že je připravena prezidentovi odpovědět, pokud dá na konci voleb v sázku svou rezignaci nebo rozpuštění Parlamentu. Do evropských voleb zbývají necelé dva týdny a RN má v průzkumech značný náskok před francouzským prezidentským táborem. Macron tak využívá všechny možnosti, jak se ze zahraničí zapojit do evropské volební kampaně, a to v době, kdy do hlasování zbývají necelé dva týdny. V závěru prezidentské návštěvy se pak německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident shodli, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou dobré a nejsou v krizi, jak se v minulosti tvrdilo. „Vždy se shodneme a jdeme kupředu,“ řekl Macron na úterním zasedání francouzsko-německé rady ministrů. „Právě proto, že naše dvě země zahrnují také různé perspektivy, je pravděpodobnost, že porozumění, ke kterému dojde mezi námi dvěma, bude dobře fungovat i pro mnoho dalších, poměrně vysoká,“ myslí si Scholz.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.