Evropě hrozí nedostatek výrobních kapacit větrných turbín

Výrobní kapacity pro nové větrné turbíny v Německu a EU nestačí pokrýt rychle rostoucí poptávku po této technologii obnovitelné energie, varovaly ve společném prohlášení německé odbory IG Metall a nevládní organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH).

Clean Energy Wire: Pokud se domácí výrobní kapacity turbín výrazně nezvýší, hrozí Evropě, že se dostane do nové závislosti na dodávkách energie, tvrdí IG Metall a DUH. Při představení koncepce zdvojnásobení výrobních kapacit do roku 2030 obě organizace uvedly, že by to mohlo pomoci odvrátit závislosti a současně zlepšit ekonomický, sociální a ekologický dopad výroby turbín. Dodaly, že výrobci větrných turbín v současnosti čelí tlaku na náklady a dalším překážkám podnikání, které vyžadují „politický zásah“ pro zajištění domácích výrobních kapacit. „Riskujeme, že přijdeme o domácí výrobu a hazardujeme s energetickou transformací,“ řekla energetická expertka DUH Nadine Bethgeová. Posílení domácí výroby v celém výrobním řetězci by podle ní zvýšilo suverenitu Evropy a umožnilo EU zavést vysoké standardy týkající se kritérií transparentnosti a udržitelnosti.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.