Jazzová neděla Jana Schneidera: Ezkeroh Elokim, Loneliness a Premiere rapsodie

Další díl jazzového průvodce od Jana Schneidera nabídne skladby Ezkeroh Elokim, Loneliness a Premiere rapsodie.

Zakladatel proslulé klezmero-jazzové formace The Klezmatics, trumpetista, skladatel a aranžér (a náš kamarád) Frank London nedávno narychlo svolal své přátele, aby s nimi natočil několik liturgických zpěvů, než se vydá do Memorial Sloan Kettering Cancer Center kvůli léčení myelofibrózy. Pomysleme na něj a na jeho boj tak, jako on vzpomněl na Hospodina: Ezkeroh Elokim.

Skladba trumpetisty a kapelníka Dona Ellise Loneliness se také nese ponejprv v osamělém duchu, ale končí ve vítězném rozuzlení. Kéž by to s Frankem Londonem mělo podobný průběh, vždyť v šestašedesáti zabalit tak slibně rozjetou kariéru by bylo skutečně předčasné.

Po ztřeštěném Zappovi v minulém okénku dnes zakončím něčím úplně jiným, aneb, jak praví Monty Pythoni: … And Now for Something Completely Different, neboli jak má jazz blízko ke klasice: Claude Debussy a jeho Premiere rapsodie (verze pro klarinet a orchestr) v podání famózního jazzového klarinetisty Benny Goodmana, doprovázeného New York Philharmonic Symphony Orchestra, řízeného Johnem Barbirollim, v prosinci 1940.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.