Původ Covidu vzbudil emoce a napětí v americké sněmovně i mezi vědci

Zasedání 3. června bylo jedním z nejočekávanějších slyšení, která pořádal zvláštní podvýbor Sněmovny reprezentantů USA pro koronavirovou pandemii. Jak probíhalo?

Není to dlouho, kdy Lawrence Tabak, hlavní náměstek ředitele americké vládní agentury Národní ústav zdraví (National Institutes of Health, NIH), potvrdil, že tento úřad financoval riskantní „gain-of-function“ výzkum v laboratoři ve Wuhanském virologickém institutu v Číně prostřednictvím neziskové organizace EcoHealth Alliance se sídlem na Manhattanu. Součástí NIH je pak i agentura NIAID, Národní ústav pro alergie a infekční choroby, jejímž ředitelem byl po dlouhá léta člověk s jedním z ve Spojených státech aktuálně nejdiskutovanějších jmen, doktor Anthony Fauci. Pojďme se podívat, s čím je jeho osoba spojena. Anthony Fauci je bývalý hlavní lékařský poradce amerického prezidenta a osoba která vedla NIAID během sedmi prezidentských administrativ, počínaje Ronaldem Reaganem v roce 1984. Již dříve byl kontroverzní postavou a terčem kritiky, když ho v 80. letech minulého století aktivisté bojující proti AIDS velmi kritizovali za klinické zkoušky léků proti HIV prováděné agenturou NIAID které podle nich probíhaly příliš pomalu a lidé tak zbytečně umírali. Na počátku pandemie, v době, kdy byl v úřadu Donald Trump, Fauci vzbudil prezidentův hněv, když nechtěl znovu otevřít podniky a tvrdě prosazoval opatření, jako je nošení roušek a sociální distancování. Fauci byl tváří americké reakce na pandemie za Trumpovy i Bidenovy vlády a ze své funkce ve vedení agentury NIAID odstoupil až v prosinci 2022, po téměř 40 letech.

Právě Anthony Fauci se stal hlavním tématem vášnivých debat na počátku června v americkém Kongresu. Co tvrdí jeho kritici? Někteří Fauciho obviňují z toho, že na počátku pandemie záměrně potlačil myšlenku, že Čína mohla omylem nebo úmyslně vypustit SARS-CoV-2 z laboratoře ve Wuhanu, městě, kde byly zjištěny první případy COVID-19. Někteří dokonce tvrdí, že Fauci spolu s Francisem Collinsem, bývalým ředitelem NIH, podněcovali skupinu virologů, aby v časopise Nature Medicine publikovali článek, v němž dospěli k závěru, že scénář úniku z laboratoře není pravděpodobný. Fauci mnohokráte tvrdil, že NIH nikdy nefinancoval a ani nyní nefinancuje výzkum ve Wuhanském virologickém institutu. Tabak však jasně potvrdil, že opak je pravdou. V případu se velmi angažuje generální ředitel společnosti Tesla miliardář Elon Musk. Den poté, co vyšlo najevo, že americká vláda před pandemií financovala nebezpečný výzkum ve Wuhanském virologickém institutu, Musk prohlásil, že požaduje zatčení doktora Fauciho. „Prosecute/Fauci,“ napsal Musk na Twitteru a zveřejnil páteční titulní stránku deníku The Post s fotografií Fauciho a titulkem „SICK LIES“. Ačkoli Musk neupřesnil, jakému trestnímu obvinění by měl Fauci čelit, republikáni ve Sněmovně reprezentantů navrhli obvinění z podvodu a klamání Kongresu. Za oba trestné činy hrozí až pět let vězení. V reakci na Muskův příspěvek jeden z jeho příznivců napsal: „Fauci si zaslouží vězeňskou celu!“. Další uživatel X to komentoval slovy: „Vždycky byl lhář“.

Podvýbor sněmovny pak uspořádal v uplynulých 15 měsících celkem 27 slyšení a brífinků, aby prozkoumal reakci federální vlády na pandemii a pokusil se odhalit původ koronaviru SARS-CoV-2. Anthony Fauci předstoupil ke své „obhajobě“ 3.6. a během napjatého slyšení zcela popřel, že by původ COVIDu byl utajován. Obvinění, že jeho agentura financovala výzkum, který vedl ke vzniku pandemie COVID-19, a že koordinoval utajování původu pandemie, označil za „jednoduše absurdní“. Během projednávání Fauciho případu se výrazně projevily hluboké politické rozpory ve vládě USA. Republikáni kritizovali Fauciho dohled nad výzkumnými granty financovanými NIAID i nad zaměstnanci ústavu. Demokraté naopak pěli na bývalého hlavního lékařského poradce amerického prezidenta Joea Bidena chválu a vyzdvihovali jeho vynikající kariéru, během níž bylo díky jeho výzkumu léčby AIDS a vývoji vakcín COVID-19 zachráněno mnoho životů. Během těchto slyšení si podvýbor vzal na mušku i další osoby z Fauciho okolí. Peter Daszak, šéf výše zmiňované organizace EcoHealth Alliance, byl kupříkladu pranýřován za nesprávné hospodaření s grantem, který si tato nezisková skupina, financovaná z peněz daňových poplatníků USA, rozdělila s Wuhanským virologickým institutem na studium koronavirů. Podle dokumentů, které koncem roku 2021 zveřejnil server Intercept, využila organizace EcoHealth peníze Fauciho agentury k financování pokusů čínského institutu, který zmutoval tři netopýří koronaviry, jež prý s COVID 19 nesouvisely. Když byly „polidštěným“ myším vneseny receptory lidského typu, vědci zjistili, že viry se staly mnohem nakažlivějšími. Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí nyní pozastavilo federální financování EcoHealth. Komise také vyslechla Davida Morense, Fauciho hlavního poradce v době pandemie, kvůli jeho komunikaci s Daszakem a používání soukromého e-mailu pro úřední práci, čímž se zjevně snažil vyhnout žádostem o zveřejnění záznamů. Morens je nyní v NIH na administrativní dovolené. Fauci se od Morense distancoval a dodal, že jednání jeho bývalého poradce bylo nevhodné, avšak oba pracovali v oddělených budovách. Kromě wuchanské laboratoře se Republikáni se do Fauciho pustili i ohledně jeho propagace nošení roušek, očkování a sociálního odstupu během pandemie. Fauci „dohlížel na jeden z nejinvazivnějších režimů domácí politiky, jaký kdy USA zažily“, uvedl například Brad Wenstrup, republikánský zástupce z Ohia a předseda podvýboru. Fauci oponoval, že úředníci veřejného zdravotnictví museli na počátku pandemie rozhodovat s omezenými daty a že za provádění politiky byly odpovědné jiné agentury, například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Jiná republikánská zástupkyně, Marjorie Taylor Greeneová, pro změnu odmítala Fauciho oslovovat „doktore“. „Měli bychom napsat trestní oznámení, protože byste měl být stíhán za zločiny proti lidskosti,“ řekla Faucimu. „Patříte do vězení,“ prohlásila Greenová.

Slyšení o původu COVID v USA také posadilo do horkého křesla kromě poslanců také vědce a vědecké časopisy,  kteří se přou o možnosti, že Wuhanský institut využíval zdroje NIAID k výzkumu, který mohl vést ke vzniku SARS-CoV-2. Doktor Fauci tuto možnost důrazně zamítá s tím, že dostupné genetické údaje naznačují, že viry zkoumané ve Wuhanské laboratoři „nemohly být předchůdcem SARS-CoV-2“. Řada amerických virologů tvrdí totéž, co Fauci, tedy, že ačkoli je laboratorní původ možný, převaha vědeckých důkazů ukazuje na zoonotický původ pandemieCOVID-19, tj. rozšíření viru na člověka z volně žijících zvířat. Fauci na svou obhajobu proti nařčení, že zakrýval umělý původ, uvedl, že byl vždy otevřený oběma hypotézám původu, a poukázal na svůj e-mail z února 2020, který poslal jednomu významnému vědci, který byl znepokojen tím, že SARS-CoV-2 mohl uniknout z laboratoře. V korespondenci Fauci uvedl, že veškeré obavy by měly být nahlášeny zpravodajským pracovníkům, pokud se potvrdí. „Je nepředstavitelné, že by kdokoli, kdo si tento e-mail přečte, mohl dojít k závěru, že jsem se snažil zakrýt možnost úniku z laboratoře,“ vypověděl doktor. Ať už další vyšetřování prokáže cokoliv, jisté je, že Covid19 způsobil obrovské finanční, sociální a vzdělávací ztráty po celém světě. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí si Covid19 vyžádal životy nejméně 1 190 546 obyvatel USA. Svět stále neví, odkud COVID-19 pochází. Čínská vláda navíc jasně odmítla povolit nestranné mezinárodní zkoumání. Například FBI má však jednoznačné podezření, že epidemie vznikla únikem z laboratoře ve Wuhanu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.