Ruské válečné lodě připluly na Kubu

Lodě ruského námořnictva připluly ve středu do kubánského přístavu Havana. Jde o plánované vojenské cvičení v Karibiku, přesto akce vyvolává otázky a spekulace na americké straně.

Zvědaví diváci, rybáři a policisté se shromáždili podél nábřežního bulváru Malecon v Havaně, aby přivítali flotilu, která ve středu vplouvala do městského přístavu. Kuba, dlouholetý spojenec Ruska, uvítala příjezd lodí salvou z 21 děl, zatímco ruští diplomaté mávali malými ruskými vlajkami a pořizovali si selfie na pozadí historických přístavních pevností. Ruské ministerstvo obrany k tomu uvedlo, že skupina plavidel prováděla cestou na Kubu raketová cvičení v Atlantském oceánu. Ta zahrnovala použití vysoce přesných raket na cíle pomocí počítačové námořní simulace. Skupina čtyř lodí sestávala z fregaty Admirál Gorškov, ponorky Kazaň s jaderným pohonem a dvou podpůrných plavidel – palivové lodi a záchranného remorkéru. Ponorka a fregata jsou podle informací ruského ministerstva obrany vybaveny hypersonickými raketami Zircon, řízenými střelami Kalibrprotilodními raketami Oniks. Všechna plavidla dorazila na Kubu v rámci pětidenní návštěvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím ve stejné době přijal svého kubánského kolegu Bruna Rodrigueze Parillu na jednání v Moskvě a poděkoval Havaně za její postoj vyzývající k diplomatickému řešení situace na Ukrajině. Rodriguez pak vyjádřil odmítavý postoj kubánské vlády vůči expanzi Severoatlantické aliance (NATO) směrem k ruským hranicím, což podle něj „vedlo k současnému konfliktu v Evropě, a zejména mezi Moskvou a Kyjevem.“ Vyzval také k „diplomatickému, konstruktivnímu a realistickému řešení“ konfliktu. Kuba má s Ruskem dobré vztahy i na základě ekonomické spolupráce a pomoci, na rozdíl od USA, které na Kubu dlouhodobě uvalují embargo. Rusko v březnu dodalo na Kubu 90 000 metrických tun ruské ropy, aby pomohlo zmírnit její nedostatek, a slíbilo, že pomůže Havaně v projektech od výroby cukru po infrastrukturu, obnovitelné zdroje energie a cestovní ruch.

Podle amerických představitelů je akce jednou demonstrací síly Moskvy v souvislosti s rostoucím napětím kvůli invazi na Ukrajinu, a to i proto, že  Florida je vzdálena pouhých 160 kilometrů. Mise přichází v době rostoucího napětí, necelé dva týdny poté, co prezident Joe Biden povolil Kyjevu použít zbraně poskytnuté USA k úderům uvnitř Ruska. “Válečné lodě jsou pro Washington připomínkou, že je nepříjemné, když se protivník vměšuje do vašeho blízkého zahraničí,” řekl Benjamin Gedan, ředitel programu pro Latinskou Ameriku ve washingtonském think tanku Wilson Center, s odkazem na zapojení Západu do ruské války na Ukrajině. “Připomíná to také ruským přátelům v regionu, včetně amerických protivníků Kuby a Venezuely, že Moskva je na jejich straně,” dodal. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan novinářům sdělil, že taková námořní cvičení jsou běžná. “Už jsme něco takového viděli a očekáváme, že to uvidíme znovu, a nebudu z toho vyvozovat žádné konkrétní motivy,” myslí si Sullivan. Dodal, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Rusko na Kubu převádělo nějaké rakety, ale USA budou i nadále ostražité. Očekává se, že ruské lodě zůstanou v Havaně do 17. června. Někteří američtí představitelé se však domnívají, že ruské lodě zůstanou v regionu po celé léto a možná se také zastaví ve Venezuele.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.