Boj za spravedlivější mezinárodní daňový systém

„Je zřejmé, že příjmy, které bychom získali, kdybychom se vyhnuli daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem, jsou pro společnosti zásadní, protože země na celém světě čelí výzvám spojeným se změnou klimatu, pandemiemi a nerovností a vlády musí provádět nezbytné investice do vzdělávání, zdravotnictví, infrastruktury a technologií,“ říká ekonom Joseph E. Stiglitz.

„Pokud občané nevěří, že každý platí svůj spravedlivý podíl na daních – a zejména pokud vidí, že bohatí a bohaté korporace svůj spravedlivý podíl neplatí –, začnou daně odmítat. Proč by měli odevzdávat své těžce vydělané peníze, když to nedělají bohatí? Tento do očí bijící daňový nepoměr podkopává správné fungování naší demokracie; prohlubuje nerovnost, oslabuje důvěru v naše instituce a narušuje společenskou smlouvu,“ upozorňujeStiglitz v předmluvě ke „Globální zprávě o daňových únicích 2024“ (Global Tax Evasion Report 2024).

Dále známý ekonom uvedl: „Daňové úniky a obecněji řečeno vyhýbání se daňovým povinnostem však nejsou nevyhnutelné; jsou výsledkem politických rozhodnutí – nebo selhání politických rozhodnutí, která by jim zabránila. Jako spolupředseda ICRICT (Nezávislé komise pro reformu mezinárodního zdanění právnických osob) zastupuji koalici ekonomů a vysoce postavených politiků, kteří jsou pevně přesvědčeni, že existují řešení, jak úspěšně bojovat proti daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem a obecněji řečeno vytvořit spravedlivější mezinárodní daňový systém. A jsme přesvědčeni, že je nezbytné, abychom tak učinili.“

Problémem zůstávají daňové ráje

Do daňových rájů je trvale přesouvána velká část zisků: v roce 2022 to byl 1 bilion dolarů. To odpovídá 35 % všech zisků zaúčtovaných nadnárodními společnostmi mimo zemi jejich sídla. Ztráty příjmů z daní z příjmů právnických osob způsobené tímto přesunem jsou značné, odpovídají téměř 10 % celosvětově vybraných příjmů z daní z příjmů právnických osob. Americké nadnárodní společnosti jsou zodpovědné za přibližně 40 % celosvětového přesouvání zisků a zdá se, že země kontinentální Evropy jsou tímto vyhýbáním se daňovým povinnostem postiženy nejvíce.

V roce 2021 se více než 140 zemí a území dohodlo na zavedení průkopnické minimální daně ve výši 15 % z nadnárodních zisků. Jedná se o přelomovou událost: je to poprvé, kdy mezinárodní dohoda stanoví spodní hranici, na kterou se mohou některé daně ze zisku snížit. Dříve se tvůrci politik pokoušeli upravit definici daňového základu, řešit nesrovnalosti v definici zisků v různých zemích, zlepšit rozdělování zisků na mezinárodní úrovni – ale nedošlo k dohodě o daňových sazbách, což je klíčový aspekt daňové politiky.

Volání po progresivním zdanění

Ekonom a ředitel Daňové observatoře EU Gabriel Zucman letos v únoru na zasedání ministrů financí G20 v Sao Paulu hovořil o tom, že „progresivní zdanění je klíčovým pilířem demokratické společnosti. Progresivní daňový systém posiluje sociální soudržnost a důvěru ve vládu. Progresivní daňový systém má zásadní význam pro financování veřejných statků – vzdělávání, zdravotní péče, infrastruktury – které jsou motorem hospodářského růstu. Změny v progresivitě zdanění byly v minulosti hlavním faktorem vývoje koncentrace příjmů a bohatství.“

„Výzkumy mnoha vědců shrnuté ve zprávě Global Tax Evasion Report 2024, kterou naše observatoř vydala, ukazují, že při započtení všech daní platí osoby s velmi vysokým majetkem na daních poměrně méně než ostatní socioekonomické skupiny. Velmi bohatí lidé mohou svůj majetek strukturovat tak, aby generoval jen malý – někdy dokonce žádný – zdanitelný příjem. V závislosti na zemi může toto daňové plánování zahrnovat použití různých právních struktur, jako jsou holdingové společnosti nebo svěřenské fondy, ale výsledek je stejný: daň z příjmu nedokáže řádně zdanit osoby s nejvyšší schopností platit daně.“

Tip k tématu:

Zákulisí celosvětového boje proti daňovým únikům se věnuje nový dokumentární film s názvem „Tax Wars“, který je ke zhlédnutí do 4. července na webu televizní stanice ARTE TV. Ve snímku vystupují také členové Nezávislé komise pro reformu mezinárodního zdanění právnických osob (ICRICT), včetně ekonomů Josepha E. Stiglitze a Thomase Pikettyho. Dokument je dostupný zde v několika jazykových mutacích;, titulky lze nastavit anglické, německé, francouzské a italské.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.