NATO chce investovat miliardu eur do umělé inteligence, vesmíru a robotiky

Severoatlantická aliance oznámila, že plánuje investovat do čtyř evropských technologických společností.

Investice do evropských obranných technologií se zvyšují poté, co NATO potvrdilo svou první velkou investici do technologií v rámci fondu ve výši jedné miliardy eur. Cílem je řešit aktuální výzvy v oblasti obrany, bezpečnosti a odolnosti, informoval portál Euronews.

Severoatlantická aliance oznámila vznik fondu v roce 2022 po ruské invazi na Ukrajinu. Inovační fond NATO spojuje státní nákupčí technologií se začínajícími podniky, které vyvíjejí obranné technologie.

Mezi prvními evropskými společnostmi, které získaly investice, je německá společnost ARX Robotics, která vyvíjí bezpilotní roboty, a tři start-upy ze Spojeného království.

Finanční prostředky získala také londýnská společnost Fractile, která vyrábí počítačové čipy, bristolská společnost iComat a velšský start-up Space Forge, který vyrábí nové vesmírné materiály.

Fond také investoval do čtyř fondů rizikového kapitálu zaměřených na hluboké technologie: Join Capital, Vsquared Ventures, OTB Ventures a Alpine Space Ventures. Na rozdíl od většiny investorů rizikového kapitálu, kteří investují po dobu 10 let, bude fond NATO investovat po dobu 15 let.

„Díky těmto investicím nyní fond začíná hmatatelně měnit naše inovační ekosystémy tím, že poskytuje příležitosti k růstu nejslibnějším společnostem dvojího užití a obranného průmyslu, které vyvíjejí řešení pro udržení technologického náskoku Aliance,“ uvedl v prohlášení David van Weel, náměstek generálního tajemníka pro inovace, hybridní a kybernetický prostor.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.