Britský ministr zahraničí vyzval k pronásledování a blokování tankerů ruské stínové flotily

David Cameron slibuje hon na ruské tankery, peníze, ropu a plyn.

Britský ministr zahraničí David Cameron slíbil, že uspořádá „hon“ na tankery, s jejichž pomocí Rusko nelegálně vyváží své energetické zdroje.

„Je na nás, abychom vypátrali stínovou flotilu, která nelegálně přepravuje ruskou ropu po celém světě. Pokaždé, když se tyto tankery přiblíží k italskému přístavu, chci zajistit, že budou zablokovány,“ řekl Cameron v rozhovoru pro deník Corriere della Sera.

Podle britského ministra musí spojenci Ukrajiny Putinovi ukázat „pošetilost jeho jednání“. „Ukážeme, že plně podporujeme Ukrajinu: budeme lovit peníze, ropu, zastavíme plyn, lodě – vše, co umožňuje fungování ruské válečné mašinérie,“ zdůraznil Cameron v rozhovoru pro italské noviny.

Uvedl také, že do sankčních seznamů je nutné zahrnout i společnosti z těch zemí, které dodávají Rusku zboží dvojího užití. Mezi nimi Cameron jmenoval Čínu, Turecko, Kyrgyzstán a Izrael.

Dne 13. června Velká Británie poprvé uvalila sankce na tankery, které se podílejí na vývozu ropy a ropných produktů z Ruska, a také na společnost Ingosstrach, která se stala jedním z předních pojistitelů plavidel stínové flotily. Kromě toho byla omezující opatření uvalena i na lodě, které dodávají munici ze Severní Koreje do Ruska.

V rozhovoru pro italské noviny Cameron opět obhajoval brexit a zdůraznil, že Británie je stále významným parterem EU a spolupracuje „ruku v ruce“ na Ukrajině. Ohledně voleb do EP podpořil italskou premiérku a její stranu Bratři Itálie. „Stranu, kterou jsem pomáhal založit, Evropští konzervativci a reformisté, zdatně vede Giorgia Meloniová: je jednou z předních obhájkyň podpory Ukrajiny a odporu proti ruskému postupu a ruské propagandě nejen na Ukrajině, ale po celém světě, což je něco, o čem se bude diskutovat na summitu G7, který pořádá(-ala).“

Ilustrační foto: Autor – UK Government – Foreign Secretary David Cameron attends G20 Summit in Brazil, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145652494

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.