Mírový summit o Ukrajině: které země nepodepsaly a proč?

Komuniké, ve které vyústil tolik diskutovaný summit ve Švýcarsku, schválilo 82 delegací z různých zemí. Jiné podstatné a velké země se však k dohodě odmítly přidat. Proč?

Summitu ve švýcarském Obbürgenu se zúčastnily, ale nesouhlasily s jeho výstupem. Indie, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika, Thajsko, Indonésie a Spojené arabské emiráty jsou země, které byly zastoupeny ministry zahraničí a vyslanci, ale patřily zároveň i k těm, které společné komuniké nepodepsaly. Také Brazílie jej nepodpořila, ačkoliv se summitu o Ukrajině zúčastnila jako pozorovatel a její prezident navštívil Švýcarsko těsně před konferencí. Rusko nebylo na summit ani pozváno, což vedlo k tomu, že Moskva konferenci odsoudila  jako “zbytečnou”. Dvoudenní akce se nezúčastnila ani Čína a nepřipojil se ani Pákistán, který považuje Čínu za svého nejbližšího spojence. Jeho představitelé byli pozváni, ale rozhodli se nezúčastnit. Pojďme se podívat na oficiální důvody, které některé ze zemí nepodporující dohodu uvádějí.

Tajemník indického ministerstva zahraničních věcí Pavan Kapoor uvedl, že Dillí se rozhodlo nepřipojit ke společnému komuniké kvůli neúčasti Ruska na summitu. Indie se podle něj domnívá, že mír na Ukrajině vyžaduje spojení “všech zúčastněných stran a upřímné a praktické zapojení obou stran konfliktu”. Podobné obavy sdílel i saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan al Saud, který na summitu přednesl své prohlášení znějící takto: “Domníváme se, že je důležité, aby mezinárodní společenství podpořilo jakýkoli krok směrem k seriózním jednáním, která budou vyžadovat obtížné kompromisy jako součást plánu vedoucího k míru. A zde je nezbytné zdůraznit, že jakýkoli důvěryhodný proces bude vyžadovat účast Ruska.” Důvody, proč komuniké nepodpořila Jihoafrická republika, byly jiné. Poradce této země pro národní bezpečnost Sydney Mufamadiprohlášení napsal, že “bylo překvapivé, že na této konferenci je přítomen a účastní se jí Izrael”, a to pět dní poté, co komise podporovaná OSN obvinila Izrael z páchání válečných zločinů na Palestincích. Mufamadi zpochybnil legitimitu komuniké jakožto problematického z hlediska “respektu k mezinárodnímu právu”, v situaci, kdy Izrael čelí obvinění z porušování mezinárodního práva. I další země, jež jsou brány jako hlavní země globálního Jihu, uváděly jako důvod nepřijetí komuniké nepřítomnost Ruska nebo přítomnost Izraele.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.