Macronův hazard zavání brexitem, bojí se v EU

Panují obavy, že riskantní předčasné volby ve Francii by mohly představovat ještě větší hrozbu pro eurozónu.

Rozhodnutí Emmanuela Macrona vyhlásit ve Francii předčasné volby vyvolává srovnání s referendem o brexitu a evropští představitelé se obávají možných důsledků, napsal článek agentury Bloomberg. Stejně jako bývalý britský premiér David Cameron v roce 2017 i prezident Macron, sebevědomý představitel establishmentu, podstupuje riskantní a zbytečný hazard v naději na urovnání domácích problémů, píše se v článku. Ministr financí Bruno Le Maire varoval před finanční krizí, pokud se k moci dostane krajně pravicová strana Marine Le Penové, a přijal tak strategii podobnou Cameronovu „projektu strach“ během brexitu.

Představitelé EU, kteří se již vypořádali s následky hlasování ve Velké Británii, se obávají, že krize ve Francii by mohla představovat ještě větší hrozbu pro eurozónu. Tyto obavy se odrážejí na finančních trzích, kde investoři požadují vyšší prémie za francouzské státní dluhopisy a francouzské akcie ztrácejí tržní kapitalizaci. Macronův volební tým se však domnívá, že poučky z brexitu se jich netýkají, a soustředí se na ekonomická rizika nástupu Le Penové k vládě. Výprodej na trhu slouží jako ukázka těchto rizik, tvrdí. Celkově situace vyvolává v Bruselu znepokojení, a dokonce vyvolává vzpomínky na krizi eurozóny. Zejména Itálie by mohla čelit problémům, pokud investoři sníží držbu evropských státních dluhopisů. Italští představitelé situaci pozorně sledují, protože by mohla potenciálně ovlivnit kroky Evropské centrální banky. ECB zatím nevyjádřila znepokojení ani nediskutovala o použití krizových nástrojů.

Světoví lídři na summitu G7 v Itálii se nad Macronovým rozhodnutím pozastavili a zpochybnili zbytečné riziko, které předčasné volby v zemi představují. Během jednání požadovali lídři EU Macronovo vysvětlení ohledně obnovení kontroly a snížení rozpočtového deficitu Francie.

Očekává se, že Evropská komise Francii kvůli rozpočtovému deficitu oficiálně odsoudí, což ještě zhorší politické napětí v zemi. Prezident Macron označil ekonomická hřiště obou stran, které se v předčasných volbách utkají, za „nesourodá“. Tým Marine Le Penové plánuje snížit daně z prodeje pohonných hmot a energií a náklady kompenzovat úsporami. Schůzky ministra financí Le Maire s německým a polským protějškem byly zrušeny, Macronova slabost brzdí integrační úsilí EU, jehož byl právě francouzský prezident hlavním motorem, končí článek.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.