Rutteho cesta na post generálního tajemníka NATO je volná

Cesta ke jmenování Marka Rutteho příštím generálním tajemníkem NATO je volná. Rumunsko bylo poslední zemí aliance, která oznámila, že upustí od svého odporu proti jmenování. Nizozemec má nahradit Stoltenberga.

Mark Rutte může očekávat, že bude zvolen příštím generálním tajemníkem NATO. Po měsících obstrukcí bylo Rumunsko poslední alianční zemí, která oznámila, že upouští od odporu proti jmenování odcházejícího nizozemského šéfa vlády do nejvyšší funkce. Rumunský prezident Klaus Iohannis stáhl svou vlastní kandidaturu, jak oznámila prezidentská kancelář v Bukurešti. Zároveň dodala, že Rumunsko nyní podporuje Rutteho kandidaturu, oznámilaněmecká Tagesschau.

USA, Německo, Velká Británie a Francie se naopak již v únoru vyslovily pro Rutteho – ten je považován za mimořádně zkušeného zahraničního politika.

Smlouva současného generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga trvá do 1. října. Své funkční období si již dvakrát prodloužil, protože se nenašel vhodný kandidát, který by ho nahradil. Stoltenberg nyní zastává nejvyšší funkci již téměř deset let.

Rutteho zvolení má být oficiálně oznámeno na summitu NATO, který se uskuteční v červenci ve Washingtonu.

Ilustrační foto: U.S. Department of State from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.