Indie dováží více ruské sankcionované ropy

Podíl ruské ropy na indickém dovozu vzrostl na 41 procent.

Podle předběžné zprávy indického ministerstva ropného průmyslu je dovoz ropy rekordně vysoký, uvedl web The Cradle.

„Ruská ropa byla minulý měsíc k dispozici v hojném množství a s lepšími slevami kvůli nižší poptávce z Číny,“ řekl agentuře Reuters 21. června jeden z úředníků indické ropné rafinerie.

Jako dva významní členové skupiny BRICS se spolupráce mezi oběma zeměmi v poslední době prudce zvýšila. Na konci fiskálního roku v březnu 2024 dosáhl obchod mezi Ruskem a Indií 65,7 miliard dolarů, což představuje 33% skok oproti předchozímu roku.

Nové Dillí také pomohlo Moskvě obejít přísné západní sankce uvalené na Rusko. V důsledku těchto sankcí se Rusko zařadilo mezi 22 dalších zemí, jejichž bankám bylo povoleno otevřít v Indii specifické účty Vostro pro obchodování v místní měně. To představuje snahu zemí BRICS odklonit se od amerického dolaru.

Spolupráce v oblasti energetiky mezi oběma zeměmi prudce roste navzdory tvrdým sankcím USA a Západu uvaleným na ruskou ropu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.