EU: Kde žije většina uprchlíků?

Aktuálně patří Česko k zemím s nejvíce uprchlíky.

Kypr má v rámci EU nejvyšší počet uprchlíků a žadatelů o azyl na 1 000 obyvatel (78,6). Ukazuje to graf založený na výpočtu platformy Statista, který vychází z aktuálních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V žebříčku zemí s největším počtem uprchlíků následuje Česká republika, Německo, Rakousko a Estonsko. Nejméně uprchlíků a žadatelů o azyl v současnosti žije v Portugalsku, Slovinsku a Rumunsku.

Počty uprchlíků se v posledních měsících téměř všude v EU výrazně zvýšily, a to především v důsledku války na Ukrajině. Platí to zejména pro východoevropské země, zejména Polsko, ale také pro Německo: v Německu v současné době připadá 35,5 uprchlíků a žadatelů o azyl na 1 000 obyvatel. Německo také pravidelně přijímá nejvíce prvních žádostí o azyl v EU. Ukazuje to srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie na základě údajů Eurostatu. Země jako Španělsko, Itálie a Francie následují s určitým odstupem.

Počet uprchlíků a žadatelů o azyl na 1000 obyvatel v zemích EU (stav je k prosinci 2023). Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.