Evropská ekonomika stále v problémech

Výrobní sektor v EU je stále problémem, a předčasné volby ve Francii přidávají na nejistotě.

Podnikatelská aktivita v soukromém sektoru eurozóny v červnu nečekaně ztratila na dynamice – předčasné volby ve Francii ovlivnily chování firem a zpracovatelský průmysl zažil nejhorší měsíc v tomto roce, uvedla agentura Bloomberg.

Globální index nákupních manažerů S&P pro tento region klesl na 50,8 bodu, což je pod předpokládaným nárůstem na 52,5 bodu. Evropská ekonomika, která se stále zotavuje z loňské mírné recese, vykazuje známky slábnoucí dynamiky, přestože v prvním čtvrtletí překonala očekávání. Článek dále uvádí, že překvapivé vyhlášení předčasných voleb prezidentem Emmanuelem Macronem zvýšilo nejistotu a zastavilo investice a zakázky. Slabé výsledky podnítily sázky na snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky a Bank of England, přičemž peněžní trhy počítají se snížením úrokových sazeb ve Velké Británii. Dluhopisy získaly, což způsobilo pokles výnosu desetiletých německých dluhopisů. Hodnota eura se rovněž snížila.

Podle průzkumů agentury S&P zůstává výrobní sektor problémem. Důvodem je, že továrny, které se potýkají s problémy, stále nenacházejí stabilitu. Zvláště slabý je německý průmysl, který ruší část květnového pokroku, Francie rovněž zaznamenává pokles, i když ne tak výrazný.

Sektor služeb eurozónu nadále podporuje, i když nezaznamenal takový růst, jak se očekávalo. Předpokládá se, že určitou úlevu přinesou nižší náklady na splácení půjček, protože Evropská centrální banka začala snižovat úrokové sazby a v případě zpomalení inflace v tom může pokračovat. Trhy však letos počítají pouze s jedním dalším snížením sazeb. Prezidentka ECB Christine Lagardeová varuje, že růst spotřebitelských cen se nevrátí na cílovou úroveň 2 %. Doufá, že ochlazení inflace a pokles úrokových sazeb zvýší příspěvky spotřebitelů k oživení v Evropě, i když rizika dezinflačního procesu zůstávají.

V Japonsku údaje PMI rovněž naznačují slabší aktivitu, zatímco ve Velké Británii došlo ke zmírnění a v USA se očekává hodnota PMI nad 50. Indexy PMI jsou důležité pro odhalení trendů v ekonomice, i když může být náročné je sladit se čtvrtletním HDP.

 

Zdroj: Bloomberg

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.