Dodávky plynu do EU stále nejsou zajištěny proti možným budoucím krizím

Podle nové zprávy Evropského účetního dvora (EÚD) není EU řádně připravena na budoucí plynovou krizi, jaká by mohla nastat v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.

Přestože se EU s krizí úspěšně vypořádala, zpráva uvádí, že blok přešel ze závislosti na ruském plynu na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). V roce 2021 Rusko zajišťovalo 45 % veškerého dovozu plynu do EU, přičemž největším odběratelem v rámci EU bylo Německo. List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že v roce 2023 tvořil dovoz LNG 34 % poptávky, přičemž taková závislost přináší riziko strukturálně vyšších cen. „Vzhledem k závislosti EU na zahraničním plynu nemůže být EU nikdy spokojená, pokud jde o bezpečnost dodávek. A spotřebitelé nemají žádné záruky dostupnosti v případě budoucího velkého nedostatku,“ uvedl João Leão, člen EÚD odpovědný za audit.

Nové sankce Evropské unie zakazují překládku ruského zkapalněného zemního plynu

Rada EU nedávno přijala 14. balíček sankcí vůči Rusku. Balíček obsahuje důležitá nová opatření související s energetikou, která se zaměřují na zkapalněný zemní plyn (LNG), a opatření zaměřená na plavidla, jež ruskou válku podporují.

Pokud jde o LNG, balíček zakazuje veškeré budoucí investice do projektů LNG ve výstavbě v Rusku a vývoz související s těmito projekty. Po uplynutí devítiměsíčního přechodného období rovněž zakáže využívání přístavů EU pro překládku ruského LNG. Kromě toho balíček zakazuje dovoz ruského LNG do konkrétních terminálů, které nejsou propojeny se sítí plynovodů EU.

EU poprvé přijala opatření zaměřené na konkrétní plavidla podporující Rusko ve válce proti Ukrajině, kterým je zakázán přístup do přístavů a poskytování služeb. Za taková mohou být plavidla označena z celé řady důvodů, kupříkladu jestliže podporují Rusko tím, že přepravují jeho vojenské vybavení, přepravují odcizené ukrajinské obilí nebo podporují rozvoj ruské energetiky, například přepravou složek LNG nebo překládkou LNG. Toto opatření se rovněž zaměřuje na tankery, které jsou součástí Putinovy temné flotily a které obcházejí cenové stropy stanovené Unií a koalicí pro zastropování cen, přičemž využívají klamavých praktik lodní dopravy v naprostém rozporu s mezinárodními normami. V tomto prvním kole zařadila EU na tento seznam 27 plavidel. Seznam lze podle potřeby pravidelně aktualizovat, a reagovat tak na neustále se vyvíjející účast těchto plavidel, která pomáhají Rusku vést válku proti Ukrajině.

Francie jako největší dovozce ruského LNG

Francie byla v letošním roce dosud největším evropským dovozcem ruského zkapalněného zemního plynu. Vyplývá to z údajů think tanku Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA).

Francouzský ropný a plynárenský gigant TotalEnergies přepravoval plyn ze sibiřských polí do Francie. A v prvních třech měsících letošního roku dovezla Francie ve srovnání s předchozím rokem více ruského LNG než kterýkoli jiný členský stát EU. Od začátku roku země podle zpráv zaplatila Rusku celkem asi 600 milionů eur.

Poté, co se dodávky z Kataru zhroutily, Francie v posledních měsících opět dováží více paliva z Ruska. Pro srovnání: množství paliva, které letos dorazilo do Francie z Ruska, se podle agentury Bloomberg téměř rovná celkovému množství na celý rok 2023.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.