Válčení se brzy změní díky umělé inteligenci

Armády, které technologický pokrok předvídají a ovládnou nejdříve a nejefektivněji, budou mít zřejmě navrch. Všichni ostatní se pravděpodobně stanou obětí.

Dnešní rychlé změny mají několik příčin. Jednou z nich je samotný válečný tyglík, především na Ukrajině. Malé, levné čipy běžně navádějí ruské a ukrajinské bezpilotní letouny na jejich cíle, čímž se rozšiřuje technologie, která byla kdysi omezena na rakety velmocí. Druhým důvodem je nedávný exponenciální rozvoj umělé inteligence, který umožňuje úžasné výkony v rozpoznávání objektů a řešení problémů vyššího řádu. Třetím důvodem je soupeření mezi Amerikou a Čínou, v němž obě země vidí klíč k vojenské převaze.

Výsledky jsou nejvíce patrné na pokroku inteligentních strojů na zabíjení. Letecké a námořní bezpilotní letouny byly pro obě strany na Ukrajině životně důležité pro zjišťování a napadání cílů. Úloha umělé inteligence spočívá v řešení rušení, protože umožňuje dronu zaměřit se na cíl, i když byl přerušen signál GPS nebo spojení s pilotem. Přerušení spojení mezi pilotem a letadlem by mělo armádám brzy umožnit nasazení mnohem většího množství levné munice. Nakonec budou samonaváděcí roje navrženy tak, aby zahltily obranu.

Systémy umělé inteligence ve spojení s autonomními roboty na souši, na moři i ve vzduchu budou pravděpodobně vyhledávat a ničit cíle nebývalou rychlostí a v obrovském měřítku.

Velké náklady

Ovšem budování armád s umělou inteligencí si vyžádá obrovské investice do cloudových serverů schopných zpracovávat tajná data. Armády, námořnictvo a letectvo, které dnes existují ve vlastních datových silech, se budou muset integrovat. Trénink modelů bude vyžadovat přístup k obrovským zásobám dat.

Kterou velkou zemi AI nejvíce zvýhodňuje? Kdysi se mělo za to, že Čína má výhodu díky svému fondu dat, kontrole nad soukromým průmyslem a volnějším etickým omezením. Přesto se právě nyní zdá, že Amerika má náskok v hraničních modelech, které mohou utvářet příští generaci vojenské umělé inteligence.

Celý článek si můžete přečíst v angličtině na webu The Economist.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.