Závažný zločin, který je páchán na Julianu Assangeovi, na žurnalistice a na svobodě slova není možné přehlížet.
Během jednoho rozhovoru v roce 2016 jsem se Juliana Assange zeptal, co by dělal, kdyby mohl opustit ekvádorskou ambasádu. S klidem odpověděl, že by se podíval na oblohu, protože strávil více než 2 500 dní, aniž by ji viděl, napsal chorvatský filosof Srećko Horvat pro Al Džazíru v komentáři o propuštění novináře Juliana Assange v úterý 25. června. V dubnu 2019 byl Assange při odchodu z velvyslanectví zatčen britskou policií a poslán do věznice Belmarsh, kde měl strávit následujících pět let na samotce. Julianovy děti ve věku pěti a sedmi let ho nikdy neviděly jako svobodného člověka. Nyní však existuje naděje, že tato nespravedlnost skončí, protože v současné době sedí v letadle směřujícím na ostrov v Tichém oceánu, kde se postaví před amerického soudce a přizná se k jednomu bodu obžaloby ze spiknutí. Poté, co bude odsouzen k „již vykonaném trestu“, doufá, že se do Austrálie vrátí jako svobodný muž.
Dnešní den je dnem oslav, protože Assange je konečně na cestě na svobodu. Nesmíme však přehlížet závažný zločin, který je páchán na něm, na žurnalistice a na svobodě slova, píše dále Horvat. Julian je nucen přiznat se k vymyšlenému „zločinu“, zatímco ti, kdo jsou zodpovědní za skutečné zločiny, které odhalil, se pohybují na svobodě. V tomto případu jde o pokus amerického impéria zastrašit novináře a aktivisty, kteří vrhají světlo na jeho smrtící akce. Pokud nemůžeme chránit své zdroje a odhalovat vládní zločiny, aniž by s námi bylo zacházeno jako se zločinci, můžeme se skutečně považovat za svobodné?
Dokud budou existovat jedinci jako Julian, Chelsea Manningová a Edward Snowden, kteří zpochybňují a odhalují vládní brutalitu, zůstaneme svobodní. Dokud se budou lidé zasazovat o Julianovu svobodu a bojovat za žurnalistiku, svobodu slova a spravedlnost, zůstaneme svobodní.
Julian vyjádřil touhu „podívat se na nebe“, i když to nedokázal. Chápal cenu, kterou bude muset za své přesvědčení zaplatit. Přestože čelil zneužívání a dlouholetému nespravedlivému zadržování, zůstal Julian ve svých zásadách nezlomný. Nakonec z toho vyšel jako vítěz a naučil nás, jak je důležité zůstat věrný svému přesvědčení a být ochoten zaplatit cenu za změnu.
Ukázal nám všem, jak bojovat za to, v co věříme, napsal dále chorvatský filosof.
Wikileaks právě zveřejnily jeho fotografii, jak se dívá na oblohu z okna svého letadla, která autorovi poskytla radost a naději. Jistě, váleční zločinci od USA po Izrael jsou stále na svobodě a tolik lidí po celém světě stále čelí pronásledování, zneužívání zákonů za to, že se odvážili odhalit jejich excesy. Ale pohled na Juliana na cestě ke svobodě představuje pro Horvata symbol pokroku a toho, že hnutí za spravedlnost a odpovědnost je nyní silnější, jednotnější a odhodlanější než kdykoli předtím.
Horvat píše, že vedle oslav Assangeova propuštění na svobodu je ale nutné si uvědomit, že ty síly, které ho o svobodu připravily a které naše svobody ohrožují i dnes, ještě nejsou poraženy. Je tak třeba pokračovat v tvrdé práci boje za to, v co věříme.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.