Evropské sdružení volného obchodu (ESVO), jehož předsednickou zemí je nyní Švýcarsko, jedná se zeměmi jižní Ameriky, ale i s Čínou a Indií. Cílem je odstranění obchodních bariér.
První z jednání o volném obchodu mělo úspěšný závěr, kdy na ministerském zasedání států ESVO (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko) v Ženevě byla podepsána významná dohoda s Chile. Švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin uvedl, že po uzavření dohody je přesvědčen o zlepšení ve vztazích s touto jihoamerickou zemí, co se týče obchodních příležitostí, přístupu na trh a právního rámce, především v oblasti duševního vlastnictví. Oproti první dohodě podepsané před 20 lety byly k nové revidované dohodě přidány části týkající se udržitelného rozvoje, malých a středních podniků, jejichž konkurenceschopnost má zvýšit, financí a též elektronického obchodu. Očekává se, že 99,99 % švýcarského vývozu do Chile bude nyní osvobozeno od cla. Celkový obchod se zbožím mezi ESVO a Chile pak podle odhadů dosáhl v roce 2023 téměř 1 miliardy švýcarských franků. Chilský ministr zahraničních věcí Alberto van Klaveren zdůraznil, že spojení s ESVO je velmi důležitou součástí politiky jeho země a vztahů s Evropou a přichází několik měsíců po uzavření podobné dohody s Evropskou unií. Zároveň by prý velmi uvítal dohodu mezi jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosur a EU, stejně jako mezi Mercosurem a ESVO. ESVO v čele se Švýcarskem má na jednáních s Jihem, především s Mercosur, velký zájem, jsou však považována mnohdy za obtížná. Po pětileté přestávce způsobené pandemií koronaviru a politickou situací v Jižní Americe se dialog podle některých zdrojů nevyvíjí dobře.
Jaká je situace v jednotlivých zemích Jihu? Kupříkladu bývalý argentinský prezident Alberto Fernandez protahoval rozhovory a jednání bylo komplikované, s novým vedením země je ale jednání pro Evropu přístupnější. Současný brazilský prezident Luiz Inazio Lula da Silva však naopak přišel s novými požadavky. Švýcarský šéf ESVO Parmelin ještě před několika měsíci nevylučoval možnost dohody s Mercosurem v letošním roce, nyní je však opatrnější. „Existují otázky duševního vlastnictví, které Brazílie vrátila k jednacímu stolu, ačkoli byly vyřešeny již v roce 2019,“ řekl. Diskutuje se i o dalších otázkách, jako jsou veřejné zakázky. „Dávám přednost tomu, abychom postupovali krok za krokem,“ domnívá se švýcarský ministr s tím, že zatím nebylo stanoveno žádné datum dalšího kola jednání. Na druhou stranu je Parmelin „poměrně optimistický“, pokud jde o jednání o revidované obchodní dohodě s Čínou. Podle něj je však „těžké říci“, kdy bude nové dohody dosaženo. „Čína projevuje zájem,“ uvedl. Čínu k dialogu tlačí domácí situace, zejména potíže na trhu s nemovitostmi. Podle švýcarského ministra trvalo přibližně šest let, než se podařilo určit body, o nichž by se mohlo jednat. Zájem o obchodní dohodu ze strany Číny pak též prý vzrostl po podepsání dohody mezi ESVO a Indií. Švýcarský šéf ESVO má za to, že bylo dosaženo souhlasu ohledně první fáze dohody a příští týden švýcarský šéf ESVO Čínu navštíví, aby zahájil druhou fázi jednacího procesu, která spočívá v posouzení manévrovací schopnosti stran v otázkách, které mají být projednávány. Samotná jednání jsou pak naplánována na třetí fázi.