Poslední vývoj v kauze Boeing

Američtí prokurátoři doporučují obvinit společnost Boeing z trestného činu podvodu a uvalit finanční sankce.

Americké ministerstvo spravedlnosti má čas do 7. července na rozhodnutí, zda zahájí trestní stíhání proti leteckému gigantu Boeing kvůli porušení dohody související se smrtelnými nehodami letounu 737 MAX v letech 2018 a 2019. Počet obětí byl 346 a rodiny pozůstalých dokonce tvrdí, že Boeing spáchal “nejsmrtelnější firemní zločin v dějinách USA”. Za příčiny nehod se považují selhání inženýrů společnosti Boeing, klamání ze strany společnosti a chyby v dohledu státního leteckého úřadu Federal Aviation Administration. Prokurátoři ve Spojených státech nyní doporučují vznést proti Boeingu obvinění z trestného činu. V roce 2021 ministerstvo spravedlnosti Spojených států souhlasilo, že společnost Boeing nebude stíhat, pokud přepracuje své postupy pro dodržování předpisů a bude podávat pravidelné zprávy. Boeing rovněž souhlasil, že za úhradu vyšetřování zaplatí 2,5 miliardy dolarů. V květnu 2024 však úřady rozhodly, že společnost dohodu z roku 2021 porušila. Společnost Boeing naopak ministerstvu spravedlnosti sdělila, že s jeho rozhodnutím nesouhlasí a že domluvené urovnání neporušila. Obě strany tak nyní jednají o možném řešení vyšetřování ministerstva spravedlnosti a není zaručeno, že úředníci přikročí k obvinění. Trestní obvinění by ještě prohloubilo rozvíjející se krizi ve společnosti Boeing, která znovu čelí intenzivnímu zkoumání ze strany amerických státních zástupců, regulačních orgánů a zákonodárců poté, co 5. ledna nastal problém na palubě jednoho z jejích letadel provozovaných společností Alaska Airlines během letu. Krátce po vzletu 5. ledna 2024 došlo k vysazení zátky dveří (konstrukce instalované místo volitelných dveří nouzového východu) na letadle Boeing 737 MAX 9, což způsobilo nekontrolovanou dekompresi letadla. Letadlo se vrátilo do Portlandu a nouzově přistálo, tentokrát bez obětí na životech.

Jak by mohla být situace řešena nyní? Podle zdrojů by ministerstvo spravedlnosti mohlo místo stíhání společnosti Boeing prodloužit dohodu z roku 2021 o rok nebo navrhnout nové, přísnější podmínky. Nejpřísnější urovnání obvykle zahrnují kromě finančních sankcí také stanovení třetí strany, která bude monitorovat dodržování předpisů ze strany společnosti. Ministerstvo spravedlnosti může rovněž požadovat, aby společnost přiznala své pochybení tím, že se přizná k vině. Společnost Boeing může být podle jednoho ze zdrojů ochotna zaplatit pokutu a souhlasit s monitorováním, ale domnívá se, že přiznání viny, které obvykle znamená další obchodní omezení, by mohlo být příliš škodlivé. Příbuzní obětí dvou smrtelných havárií letounů 737 MAX pak dohodu z roku 2021 dlouhodobě kritizují a tvrdí, že úředníci ministerstva spravedlnosti měli společnost a její vedoucí pracovníky stíhat už dávno. Na červnovém slyšení v Senátu šéf společnosti Dave Calhoun uznal nedostatky společnosti v oblasti bezpečnosti a omluvil se rodinám, které přišly o své blízké. Minulý týden rodiny naléhaly na státní zástupce, aby požadovali po výrobci letadel pokutu ve výši téměř 25 miliard dolarů a aby konečně pokročili v trestním stíhání. Nutno dodat, že společnost Boeing nadále získává významné příjmy ze smluv s americkou vládou, včetně ministerstva obrany, které by odsouzení za trestný čin mohlo ohrozit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.