Itálie posiluje vojenské vztahy s Japonskem

Řím vysílá svou vlajkovou letadlovou loď do indo-pacifické oblasti na společná cvičení s japonským námořnictvem. Itálie rovněž spolupracuje s Japonskem a Spojeným královstvím na vývoji stíhacího letounu nové generace.

Italská letadlová loď Cavour se v srpnu zastaví v Japonsku a zúčastní se vojenských cvičení s jednotkami japonských sil sebeobrany. Řím se tak stane nejnovějším evropským státem, který posílí své politické a obranné vztahy s Tokiem, uvedl portál Deutsche Welle.

Nasazení 27 100 tun vážící vlajkové lodi italského námořnictva oznámil v Římě ministr obrany Guido Crosetto. Potvrdil také, že se cvičení zúčastní doplněk letadlové lodi čítající až 10 moderních stíhaček F-35B stealth, „aby byla zajištěna stabilita v Indopacifiku“, uvedla agentura Kyodo News.

Podobně se mají v červenci zúčastnit mnohonárodních manévrů v Japonsku oddíly německého, francouzského a španělského letectva.

Užší vazby mezi Římem a Tokiem zřejmě upevnilo setkání vedoucích představitelů států G7 v jihoitalské Apulii, které v polovině června hostila premiérka Giorgia Meloniová.

Meloniová se údajně na okraj summitu sešla mezi čtyřma očima s premiérem Fumiem Kišidou, během něhož japonský vůdce zdůraznil potřebu mnohonárodní spolupráce k zajištění míru a stability v indo-pacifickém regionu.

Jeff Kingston, ředitel asijských studií na tokijském kampusu Temple University, uvedl, že vyslání jedné italské válečné lodi je do značné míry symbolické, ale dodal, že Kišida bude mít radost z hlubších a širších bezpečnostních vazeb, které pro Japonsko buduje.

„Kišida se velmi angažuje ve vztazích s Evropou a NATO a snaží se dokázat, že Japonsko dělá vše, co může, aby podpořilo Ukrajinu a aby evropské země recipročně projevily svou podporu v případě pozdější krize na Tchaj-wanu,“ řekl DW.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.