Petice požaduje odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola

Nepopulární jihokorejský prezident je obviněn z korupce, ohrožení národní bezpečnosti a z toho, že nezabránil úniku radioaktivní vody z Fukušimy.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí petici, která požaduje jeho odvolání (impeachment) z funkce. Petice umístěná na internetových stránkách Národního shromáždění obviňuje Juna z korupce, ohrožení národní bezpečnosti podněcováním rizika války se Severní Koreou a vystavení obyvatel zdravotním rizikům, když nezabránil vypouštění upravené radioaktivní vody z Fukušimy.

Internetová petice za obžalobu jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola se ale podle posledních informací potýká s dlouhými prodlevami v připojení kvůli množství lidí, kteří se ji snaží podepsat. Přesto ji od spuštění 20. června podepsalo již více než 811 000 lidí. Podle zákona musí být každá petice, kterou podepíše víc jak 50 tisíc lidí, předložena parlamentnímu výboru, který rozhodne o jejím dalším projednávání.

Předseda Národního shromáždění se za komplikace omluvil a slíbil, že bude dodržovat ústavní právo veřejnosti. Většinová parlamentní strana, opoziční Demokratická strana, však zatím neprojednala přeměnu petice v návrh zákona o impeachmentu prezidenta země. Jihokorejský parlament může požádat o odvolání prezidenta dvoutřetinovou většinou. Ústavní soud pak návrh projednává a rozhoduje o odvolání nebo obnovení funkce prezidenta.

Jun je od nástupu do funkce spíš nepopulární, podle dubnového průzkumu ho podporuje pouze 25 % obyvatel. Jižní Korea v minulosti zbavila funkce již dva prezidenty.

Ilustrační foto: Autor – KOCIS (Korean Culture and Information Service) – Kim Sunjoo – Republic of Korea from Seoul, Republic of Korea – https://www.flickr.com/photos/koreanet/53333507479/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=141521581

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.