Jihovýchodní Asie se obrací k BRICSu

Spojeným státům hrozí, že ztratí nejenom ekonomickou moc v tomto významném regionu Asie.

Země jihovýchodní Asie, včetně Malajsie, Thajska a Vietnamu, se zaměřují na země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), což je nečekaný krok, který může mít významné globální důsledky, píše William Pesek pro Asia Times. Důvodem snahy připojit se k této mezivládní organizaci je, že nabízí přístup k financování a politickou platformu nezávislou na vlivu USA. Tento vývoj by mohl představovat problém pro amerického prezidenta Joea Bidena, který se snaží čelit vlivu Číny v regionu. Kromě toho pokusy Saúdské Arábie o postupnou likvidaci petrodolaru v kombinaci s tím, že se Čína, Rusko a Írán staví proti starým aliancím, signalizuje možný posun směrem k rozmanitějšímu globálnímu finančnímu prostředí. Budoucnost petrodolaru zůstává nejistá a přístup Saúdské Arábie bude rozhodujícím ukazatelem finanční budoucnosti.

Cesta malajsijského premiéra Anwara Ibrahima od prozápadního ministra financí k premiérovi zvažujícímu připojení se k zemím BRICS je příkladem této měnící se krajiny. Ibrahim se nyní obrací k zemím BRICS a opouští politiku inspirovanou Adamem Smithem, kterou kdysi sledoval, plně podporuje země globálního Jihu a vyjádřil obdiv k úsilí brazilského prezidenta Luize Inacia Luly da Silva o ukončení dominance dolaru. Ibrahimův ideologický posun je ovlivněn nástupem Číny jako regionálního motoru růstu a jeho nespokojeností se „západním narativem“, který provází události, jako je útok Hamásu na Izrael, píše autor.

Thajsko oznámilo žádost o začlenění do skupiny BRICS, aby posílilo svou globální přítomnost. V případě schválení by se Thajsko stalo první přijatou ekonomikou ASEANu. Země se domnívá, že BRICS hraje klíčovou roli při posilování mnohostranného systému a hospodářské spolupráce mezi zeměmi globálního Jihu, což je v souladu s jejími národními zájmy. Tento krok rovněž podporuje cíl Číny rozšířit svůj hospodářský vliv v jihovýchodní Asii. Původní uskupení BRIC vzniklo v roce 2001, v roce 2010 se rozšířilo o Jihoafrickou republiku. Země BRICS+, které zahrnují polovinu světové populace a dvě pětiny světového obchodu, mají potenciál postavit se stávajícím institucím a poskytnout globálnímu Jihu silnější hlas.

Skupina BRICS, kterou tvoří pět značně se lišících zemí, se snaží vytvořit soudržný hospodářský blok. Mnozí tvrdí, že bez vlivu Číny by BRICS měl pro světové elity jen malý význam. Vstup do skupiny je považován za málo riskantní krok s potenciálními výhodami, jako je posílení vazeb s Čínou. Také Vietnam se nedávno zúčastnil summitu BRICS a vyjádřil zájem o spolupráci s podobně smýšlejícími rozvojovými zeměmi.

Spojené státy se mezitím potýkají s finančními problémy a politickou dysfunkcí, což zvyšuje obavy o financování vlády, inovace a možnost dalších sociálních nepokojů. Rozhodnutí agentury Fitch Ratings snížit úvěrové hodnocení Washingtonu v roce 2023 bylo ovlivněno extrémní polarizací a zhoršením správy věcí veřejných, reakce agentury Moody’s Investors Service na chaos a Trumpovu snahu o získání moci se teprve očekává.

V tomto kontextu představují pro USA významné riziko rozsáhlé držby amerických státních dluhopisů Japonskem a Čínou. Náhlý „run“ na dolar by mohl vést k výprodeji a způsobit prudký nárůst amerických výnosů. Neochota Federálního rezervního systému (FED) snížit úrokové sazby zvyšuje pravděpodobnost politické chyby. Podle Peseka to připomíná neschopnost rozpoznat potíže na úvěrových trzích během krize rizikových hypoték. Vzhledem k tomu, že FED udržuje výnosy na vysoké úrovni, jsou rozvojové ekonomiky stále zranitelnější, zejména v důsledku globálního přílivu kapitálu způsobeného silným dolarem. V reakci na to země BRICS sdružují více než 100 miliard dolarů jako tlumič finančních šoků a zkoumají možnost nové globální rezervní měny.

Brazilský ministr financí Fernando Haddad zdůrazňuje rostoucí používání místních měn v bilaterálním obchodě a usiluje o postupné odstranění závislosti na třetích měnách. Ekonom Vikram Rai zase předpovídá vznik regionálně dominantních měn, včetně otevřenějšího jüanu a digitálních měn centrálních bank. Agentura Moody’s varuje, že nadměrné tarify, obavy z platební neschopnosti a oslabování institucí ohrožují status rezervní měny dolaru. Posun směrem k zemím BRICS v jihovýchodní Asii naznačuje, že USA zde hrozí ztráta nejen ekonomické moci.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.